fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Umowa o pracę nie zawsze wskaże rzeczywistego pracodawcę

Adobe Stock
Pracodawcą jest przedsiębiorstwo, które sprawuje faktyczne kierownictwo nad pracownikiem, ponosi koszty wynagrodzenia i ma prawo go zwolnić z pracy.

Nie zawsze pracodawcą jest podmiot, z którym pracownik zawarł umowę o pracę. Niezależnie od tego, co mówi umowa, należy ustalić, do dyspozycji jakiego podmiotu pozostaje pracownik, czyjemu kierownictwu podlega, kto ponosi koszty jego wynagrodzenia i kto faktycznie ma prawo go zwolnić. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 16 lipca 2020 r. (C-610/18).

Czytaj także:

Zatrudnienie na etat a obowiązki pracodawcy

O co chodziło

Sprawa dotyczyła sporu pomiędzy cypryjską spółką AFMB zatrudniającą kierowców w transporcie międzynarodowym a holenderskim zakładem ubezpieczeń społecznych. AFMB zawarła z różnymi przedsiębiorstwami transportowymi z siedzibą w Holandii umowy o zarządzanie flotą. Na mocy tych umów spółka AFMB zobowiązała się zarządzać pojazdami ciężarowymi użytkowanymi przez te przedsiębiorstwa. AFMB zawarła również szereg umów o pracę z kierowcami, którzy obsługiwali transport międzynarodowy. Umowy o pracę z pracownikami wskazywały AFMB jako ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA