fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy pracownik może odmówić zdjęcia na identyfikatorze

Adobe Stock
- W naszym zakładzie każda osoba posiada identyfikator, na którym znajduje się jej zdjęcie. Ostatnio coraz więcej osób nie chce się zgodzić na to, by robić jej zdjęcie i umieszczać na identyfikatorze. Nasz zakład zatrudnia ponad 250 osób. Stosujemy identyfikatory ze zdjęciem do sprawnej identyfikacji pracowników. Czy pracownik może odmówić udzielenia takiej zgody? – pyta pani Marzena.

W pewnych okolicznościach wizerunek może być traktowany przez przepisy, jako dane osobowe. Szczególnie, jeżeli chodzi o zdjęcia „portretowe", które najczęściej znajdują się na identyfikatorach. Co to oznacza dla firmy? Oznacza to, że pracodawca, chcąc przetwarzać dane osobowe w postaci wizerunku pracowników – musi wykazać do tego podstawę prawną. Czasami uzyskanie zgody pracownika wydaje się najprostszym rozwiązaniem, jak się okazuje nie zawsze skutecznym.

Po wejściu RODO w życie, przeprowadzona została nowelizacja kodeksu pracy w zakresie przetwarzania danych osobowych kandydatów do pracy i pracowników. Dodano także przepisy o różnych formach monitorowania pracowników. Określono konkretne uprawnienia pracodawcy w zakresie przetwarzania danych osobowych kandydatów do pracy oraz zatrudnianych. W katalogu danych osobowych, które pracodawca może pozyskiwać, nie wskazano wizerunku pracownika. Pracodawca może jednak żądać od pracownika podania innych danych osobow...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA