fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Rada Dialogu Społecznego rozpocznie działalność jesienią

www.sxc.hu
Rada Dialogu Społecznego, która zastąpi Komisję Trójstronną, będzie uczestniczyć w ustalaniu płacy minimalnej.

Parlament zakończył prace nad ustawą o Radzie Dialogu Społecznego. Nowe prawo zakłada stworzenie nowej płaszczyzny dialogu między rządem, związkami zawodowymi a organizacjami pracodawców. Stało się to niezbędne po tym, gdy w czerwcu 2013 r. z prac Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych wystąpiła strona związkowa. Zarzuciła ona dotychczasowemu organowi współpracy między państwem a częścią organizacji społecznych, że ma on charakter fasadowy, a zmiany w prawie pracy są przeprowadzane praktycznie bez debaty w Komisji Trójstronnej.

Rada Dialogu Społecznego, w porównaniu z Komisją Trójstronną, będzie w o wiele większym stopniu uniezależniona od Ministerstwa Pracy, a także będzie miała o wiele szersze kompetencje. Strona społeczna w ramach Rady będzie mogła np. przedstawiać wspólne projekty ustaw, a rząd będzie musiał się nimi zająć.

W piątek Sejm przyjął dwie poprawki Senatu do nowej ustawy. Jedna zakłada, że oprócz Sejmu RDS przekaże swoje sprawozdanie także Senatowi. Druga doprecyzowuje przepisy przejściowe, które niedokładnie wskazywały moment, w którym powołana RDS zastąpi Komisję Trójstronną.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita", uroczyste podpisanie ustawy o RDS przez ustępującego prezydenta Bronisława Komorowskiego planowane jest na poniedziałek 3 sierpnia. Akt wejdzie w życie po dwóch tygodniach od ogłoszenia.

etap legislacyjny: oczekuje na podpis prezydenta

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA