fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

#RZECZoPRAWIE - Jakub Pawelec: minimalne wynagrodzenia a przetargi

Jakub Pawelec
rp.pl
Przed tygodniem zakończyły się prace nad ustawą, która od 1 stycznia 2017 roku wprowadzi minimalną stawkę 13 zł na godzinę również na umowach cywilnoprawnych.

Taka zmiana może oznaczać spore trudności dla przedsiębiorców, którzy realizują długoletnie umowy na podstawie przetargów.

- Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność dostosowania się do całkowicie nowej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej – mówił we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE dr Jakub Pawelec, radca prawny, ekspert Pracodawców RP. Przypominał on, iż kiedy firmy składały oferty przepisy o minimalnym wynagrodzeniu nie obowiązywały.

W opinii Pawelca wzrost wynagrodzeń na umowach cywilnoprawnych w wielu przypadkach może być wręcz skokowy.

Ekspert Pracodawców RP zwrócił też uwagę, że nowe przepisy wprowadzają mechanizm, który ma pomóc wykonawcą dostosować wynagrodzenie do nowej, wyższej minimalnej stawki. Wykonawca będzie mógł zwrócić się do zamawiającego, aby dostosować wynagrodzenie, które do tej pory było przewidziane do obecnych przepisów. – Jeśli strony nie dojdą do konsensusu, wówczas każda ze nich będzie mogła umowę wypowiedzieć – wyjaśnił dr Jakub Pawelec.

Aby uniknąć takiego rozwiązania, ekspert radził, aby strony takiej umowy zwracały się do sądu albo skorzystały w takiej sytuacji z arbitrażu.

Zobacz wideo: Pawelec w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA