Jakie błędy uzasadniają dyscyplinarkę

Umowę o pracę można rozwiązać z pracownikiem w trybie natychmiastowym jedynie po udowodnieniu mu winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa.

Aktualizacja: 26.07.2020 15:42 Publikacja: 26.07.2020 00:01

Jakie błędy uzasadniają dyscyplinarkę

Foto: Adobe Stock

Pracownik pracowni serologicznej doprowadził do powstania błędu w oznaczeniu grupy krwi. Czy jest to podstawa do zwolnienia go bez zachowania okresu wypowiedzenia? – pyta czytelnik.

Uzasadnioną przyczyną rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy może być jego zawinione zachowanie powodujące samo zagrożenie interesów pracodawcy, którego nie można sprowadzać wyłącznie do szkód majątkowych i interesu materialnego. Pojęcie to obejmuje także elementy niematerialne, jak np. dyscyplina pracy czy poszanowanie przez podwładnego majątku i dobrego imienia zatrudniającego. O stopniu i rodzaju winy nie decyduje wysokość szkody. Może ona stanowić jedynie element pomocniczy w kwalifikacji naruszenia obowiązków pracowniczych jako ciężkiego. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 27 marca 2019 r. (II PK 321/17).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a