fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sąd sam nie zweryfikuje liczby członków związku zawodowego

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Pracodawca, który spocznie na złożeniu zastrzeżenia co do liczebności związku zawodowego, ryzykuje, że sąd wyda rozstrzygnięcie niezgodne z prawdą. Dodatkowo na rok zablokuje sobie możliwość kolejnej weryfikacji.

Pracodawcy, reagując na nierzetelne działania ze strony organizacji związkowej, a także mając na uwadze swój interes gospodarczy oraz ciążący na nich obowiązek kształtowania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego, mają nie tylko prawo, ale również powinność podejmowania odpowiednich kroków zmierzających do transparentnego zarządzenia relacjami związkowymi.

Dwa razy w roku

Szereg uprawnień przysługujących organizacji związkowej w zakładzie pracy zależy od liczebności organizacji związkowej, będącej odzwierciedleniem poparcia działalności związkowej wśród pracowników.

Od stycznia 2019 r. pracodawcy posiadają narzędzie, za pomocą którego mogą złożyć zastrzeżenie co do liczebności organizacji związkowej deklarowanej przez nią w informacji półrocznej. Związki muszą przekazywać pracodawcom informacje półroczne kolejno do 10 stycznia i do 10 lipca każdego roku.

Czytaj także:

Sąd zweryfikował i zmniejszył liczebność związku...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA