Tarcza 4.0: praca zdalna na własnych zasadach

Kolejne regulacje wprowadzone tarczą 4.0 rozwiązują tylko część problemów pracodawców związanych z organizacją pracy zdalnej. Resztę zagadnień powinni uregulować samodzielnie.

Aktualizacja: 18.07.2020 21:06 Publikacja: 18.07.2020 01:01

Tarcza 4.0: praca zdalna na własnych zasadach

Foto: AdobeStock

Praca zdalna była jednym z pierwszych rozwiązań wprowadzonych dla pracodawców w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Początkowo regulacja dotycząca pracy zdalnej obejmowała tylko jeden przepis. Wskazywał on, że pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, z zastrzeżeniem, że takie polecenie można wydać w celu przeciwdziałania COVID-19.

Od początku wprowadzenia tej regulacji podkreślano, że praca zdalna nie jest tożsama z telepracą. Z uwagi zaś na to, że stan epidemii nadal obowiązuje i nie wiadomo, kiedy zostanie zniesiony, pojawiało się coraz więcej głosów wskazujących na konieczność bardziej kompleksowego uregulowania pracy zdalnej. Zwłaszcza, że jest ona nadal zalecana przez PIP czy GIS jako jedno z narzędzi zapobiegania rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara