Do szczególnie częstych praktyk należy tworzenie przez pracowników utworów w ramach zatrudnienia. Niekiedy jest to wręcz wpisane w naturę wykonywanego zawodu.
Ta kwestia ma istotne znaczenie dla pracodawcy, który zatrudnia pracowników wykonujących pracę o charakterze twórczym. Choć zasadniczo prawa autorskie do utworu przysługują jego autorowi, to z istoty stosunku pracy wynika wykonywanie za wynagrodzeniem określonej pracy na rzecz pracodawcy, co może też obejmować tworzenie utworów.
Z perspektywy pracodawcy warto zatem wiedzieć, jak kwestia twórczości pracowniczej została uregulowana przez ustawodawcę i o czym powinien pamiętać przy zawieraniu umowy z pracownikiem.
Czytaj także:
Prawa autorskie: pracownik też może być twórcą
Wykonane dziełoUstawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1231 ze zm.) przewiduje pewne wyjątki od zasady przysługiwania praw autorskich do dzieła jego twórcy, m.in. w konte...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.