30 mln złotych dotacji na walkę z bezrobociem

Ministerstwo pracy przyzna 30 mln zł dotacji na stworzenie do 31 sierpnia br. programu rozwijania, uzupełniania i aktualizacji informacji o zawodach. Ma on się przyczynić do zwiększenia efektywności działania służb zatrudnienia.

Publikacja: 14.07.2016 05:45

30 mln złotych dotacji na walkę z bezrobociem

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Program „Wiedza, edukacja, rozwój" przewiduje realizację działania 2.4 „Modernizacja publicznych i prywatnych służb zatrudnienia oraz lepsze dostosowanie ich do potrzeb rynku pracy". Cele, jakie przed nim postawiono, to:

- standaryzacja działań podejmowanych przez instytucje rynku pracy,

- profesjonalizacja kadr takich instytucji poprzez podniesienie kwalifikacji i kompetencji ich kluczowych pracowników,

- wyposażenie takich instytucji w zasoby informacyjne pozwalające zwiększyć efektywność ich funkcjonowania,

- zwiększenie zakresu i trafności oferty aktywizacyjnej wobec osób młodych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy,

- utworzenie systemu monitorowania efektywności instytucji rynku pracy.

Zbiór niezbędnych danych

Ogłoszony przez resort pracy konkurs koncentruje się na trzecim z wymienionych celów, tj. wyposażenia instytucji rynku pracy i służb zatrudnienia w zasoby informacyjne, które przyczynią się do lepszego rozpoznawania potrzeb rynku pracy, dopasowywania do nich kursów i szkoleń, bardziej kierunkowego wspierania osób bezrobotnych i poszukujących pracy lub osób pragnących zwiększyć swoje kwalifikacje. Mówiąc najprościej projekt, który zostanie wyłoniony przez ministerstwo, a następnie zrealizowany, ma przyczynić się do zwiększenia efektywności działania tych instytucji.

Zadaniem podmiotu, który wygra konkurs, będzie stworzenie uporządkowanego systemu danych, potrzebnych do skutecznego podejmowania decyzji dotyczących wyboru pracy/ zatrudnienia lub nabywania nowych kompetencji czy też zmiany kwalifikacji zawodowych. Zasoby informacji o zawodach mogą obejmować np. informacje o zadaniach i czynnościach zawodowych, warunkach pracy, wymaganiach psychofizycznych, wymaganych kompetencjach i kwalifikacjach czy też szansach zatrudnienia.

Grupy docelowe

Zasoby te będą wykorzystywane zarówno przez przedsiębiorców (pracodawców), bezrobotnych, poszukujących pracy, zamierzających podnieść swoje kwalifikacje, jak i pracowników służb i instytucji rynku pracy w pośrednictwie, poradnictwie zawodowym, dostosowywaniu szkoleń do potrzeb klientów, obsadzaniu trudnych stanowisk. Opracowanie, aktualizacja i rozpowszechnianie tych zasobów ma pozwolić na trafne planowanie kariery zawodowej, optymalizację szkoleń dla bezrobotnych, jak i podniesie kompetencje kadry instytucji rynku pracy. Ich stosowanie ma być w przyszłości rekomendowane przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jeden zwycięzca

Na dofinansowanie takiego projektu przeznaczone zostanie 30 mln zł. Środki te otrzyma jeden zwycięski podmiot, który przedstawi najlepszy pomysł na stworzenie i wdrożenie takiego instrumentu. Kto nim zostanie, zdecyduje ministerstwo. Szansę mają takie podmioty, jak:

- jednostki samorządu terytorialnego oraz ich jednostki organizacyjne,

- ogólnopolskie stowarzyszenia i związki jednostek samorządu terytorialnego,

- organizacje pozarządowe,

- podmioty ekonomii społecznej,

- federacje lub związki organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej,

- partnerzy społeczni zgodnie z definicją przyjętą w programie „Wiedza, edukacja, rozwój",

- jednostki naukowe, w tym instytuty badawcze,

- instytucje szkoleniowe.

Rozstrzygnięcie konkursu

Wymienione podmioty mają prawo przygotować i złożyć wniosek o dofinansowanie. Będą one przyjmowane od 16 do 31 sierpnia. Później nastąpi ich formalna i merytoryczna ocena. Zwycięski pomysł zostanie sfinansowany w 100 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa (nie wymaga się wniesienia wkładu własnego).

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym jego regulamin, wzory dokumentów, wytyczne oraz wspomniane kryteria służące ocenie projektów można znaleźć na stronie www.funduszeeuropejskie.gov. pl albo www.efs.mrpips.gov.pl.

Program „Wiedza, edukacja, rozwój" przewiduje realizację działania 2.4 „Modernizacja publicznych i prywatnych służb zatrudnienia oraz lepsze dostosowanie ich do potrzeb rynku pracy". Cele, jakie przed nim postawiono, to:

- standaryzacja działań podejmowanych przez instytucje rynku pracy,

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a