Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Każdą umowę o pracę można rozwiązać przez oświadczenie jednej ze stron. Prawo przewiduje jednak okres wypowiedzenia, który należy zachować. Zależy on głównie od długości trwania umowy.

Publikacja: 10.07.2019 02:00

Jak ustalić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Foto: 123RF

Każdą umowę o pracę może rozwiązać zarówno pracodawca, jak i pracownik. Przy czym nie ma znaczenia, czy umowa była zawarta na okres próbny, na czas określony czy nieokreślony. Ważne jest jednak to, że rozwiązanie umowy wyrażone wolą tylko jednej ze stron, musi uwzględniać okres wypowiedzenia. Kwestie te szczegółowo regulują przepisy Kodeksu pracy (dalej: k.p.).

Uwaga! Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie wymaga zachowania okresu wypowiedzenia. W takim wypadku strony wspólnie określają datę zakończenia współpracy.

Czytaj też:

Okres wypowiedzenia: jak liczyć

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Jak określić okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależy tylko od długości jej trwaniu danego pracodawcy oraz.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę wynosi:

- dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy;

- jeden miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy;

- trzy miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej trzy lata.

W przypadku umowy o pracę zawartej na okres próbny, okres wypowiedzenia wynosi:

- trzy dni robocze, jeśli umowa zawarta jest na mniej niż dwa tygodnie;

- jeden tydzień, gdy umowa zawarta jest na co najmniej dwa tygodnie;

- dwa tygodnie, w przypadku umowy zawartej na trzy miesiące.

Sposób liczenia okresu wypowiedzenia

Okresy wypowiedzenia mogą być liczone w dniach, tygodniach lub miesiącach. Jest to kluczowa informacja dla prawidłowego ustalenia daty rozpoczęcia biegu wypowiedzenia.

Reguluje to również Kodeks pracy, który określa jak należy ustalić datę początkową. Zgodnie z art. 30 § 21 k.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Umowy trwające ponad 6 miesięcy

Dla wszystkich umów o pracę (innych niż zawartych na okres próbny) trwających dłużej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia liczony jest w miesiącach. Jak wskazuje art. 30 § 21 k.p., w takim przypadku okres wypowiedzenia kończy się ostatniego dnia miesiąca. Należy zatem przyjąć, że okres wypowiedzenia w takim przypadku rozpoczyna swój bieg zawsze w pierwszym dniu miesiąca.

Przykład 1

Pracownica złożyła wypowiedzenie umowy o pracę 28 czerwca 2019 r., z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym przypadku okres wypowiedzenia rozpocznie się 1 lipca r., a zakończy 31 lipca 2019 r..

Uwaga! Nie ma znaczenia czy data rozpoczęcia lub zakończenia wypada w dzień wolny od pracy (niedziele). Termin „miesiąc" należy rozumieć jako miesiąc kalendarzowy i również nie ma znaczenia czy dany miesiąc ma 28, 29, 30 czy 31 dni.

Przykład 2

Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy 1 kwietnia 2019 r., z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym przypadku okres wypowiedzenia rozpoczyna się 1 maja 2019 r., a kończy się 31 lipca 2019 r.

Jak widać w praktyce, okres wypowiedzenia tego pracownika wynosi aż 4 miesiące. Gdyby jednak pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie dzień wcześniej, czyli 31 marca – okres ten, rozpocząłby się 1 kwietnia i trwał do 30 czerwca.

Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach

Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach budzi największe wątpliwości, zarówno wśród pracodawców jak i pracowników.

Kodeks pracy wskazuje, że okres wypowiedzenia liczony w tygodniach, kończy się zawsze w sobotę. W związku z tym, aby spełnić ten warunek, okres wypowiedzenia musi rozpocząć swój bieg w pierwszą niedzielę po złożeniu wypowiedzenia.

Przykład 3

Pracownik złożył wypowiedzenie 10 czerwca 2019 r. i obowiązuje go 2 tygodniowy okres wypowiedzenia. Oznacza to, że okres wypowiedzenia w tym przypadku rozpoczyna się 16 czerwca 2019 r., a kończy 29 czerwca 2019 r.

Przykład 4

Pracownik na okresie próbnym otrzymał wypowiedzenie dnia 8 czerwca, z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że jego okres wypowiedzenia trwał od 9 do 15 czerwca.

Wypowiedzenia umowy na okres próbnym

Okres wypowiedzenia liczony w dniach ma zastosowanie tylko w jednym przypadku, czyli do umowy o pracę zawartej na okres próbny na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie. Tutaj Kodeks pracy nie wskazuje ostatniego dnia trwania okresu wypowiedzenia. Przyjmuje się zatem, że 3 dniowy okres wypowiedzenia rozpoczyna się w dniu następnym po złożeniu wypowiedzenia jednej ze stron umowy. Pomija się jedynie niedziele i dni świąteczne.

Uwaga! Należy pamiętać, że w każdym przypadku okresy wypowiedzenia są okresami minimalnymi i mogą zostać skrócone, jednak tylko w szczególnych przypadkach.

Jak ustalić staż pracy u danego pracodawcy

W celu prawidłowego ustalenia okresu wypowiedzenia należy prawidłowo określić czas trwania rozwiązywanej umowy. Powinno się uwzględnić wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, przy czym rodzaj umowy nie ma znaczenia. Ponadto należy wziąć pod uwagę wszystkie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy, pomijając okres przerwy między umowami, jeżeli takie występowały. Przy zsumowaniu okresów zatrudnienia u danego pracodawcy, należy pominąć okres zatrudnienia przed dniem 22 lutego 2016 r.

Uwaga! Jeśli w czasie trwania okresu wypowiedzenia pracownik nabywa prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia, to należy zastosować nowy (dłuższy) okres wypowiedzenia umowy.

Autorka jest ekspertem w Wifirma.pl

Każdą umowę o pracę może rozwiązać zarówno pracodawca, jak i pracownik. Przy czym nie ma znaczenia, czy umowa była zawarta na okres próbny, na czas określony czy nieokreślony. Ważne jest jednak to, że rozwiązanie umowy wyrażone wolą tylko jednej ze stron, musi uwzględniać okres wypowiedzenia. Kwestie te szczegółowo regulują przepisy Kodeksu pracy (dalej: k.p.).

Uwaga! Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie wymaga zachowania okresu wypowiedzenia. W takim wypadku strony wspólnie określają datę zakończenia współpracy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a