fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Urzędy pracy wstrzymały dotacje na wyposażenie stanowisk pracy dla bezrobotnych

Fotorzepa, Robert Gardziński
Przez brak rozporządzeń bezrobotni i pracodawcy, którzy chcą ich zatrudnić, są czasowo pozbawieni wsparcia.

Urzędy pracy nie mogą podpisywać umów z przedsiębiorcami o refundowanie kosztów wyposażenia stanowisk pracy zatrudnianych przez nich bezrobotnych. Wstrzymano również środki na dofinansowanie działalności gospodarczej bezrobotnych i na założenie spółdzielni socjalnej. Wszystko przez to, że nowelizacja związana z programem „Za życiem", która weszła w życie z początkiem lipca, uchyliła rozporządzenia, na podstawie których urzędy pracy wypłacały środki. A nowych rozporządzeń jeszcze nie ma.

Do urzędów pracy Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wysłało pismo, w którym poinformowało, że urzędy powinny wstrzymać się od działań.

– Dotacje i refundacje sięgały 24 tys. zł. Najbardziej niepokoi nas, że nie wiemy, jak długo to potrwa. W naszym urzędzie na środki czeka ponad 50 osób, a problem dotyczy wszystkich urzędów pracy w Polsce – mówi Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie.

– Wstrzymanie działań, zgodnie z sugestią Ministerstwa Rodziny, może doprowadzić do zakończenia współpracy z urzędami niezadowolonych pracodawców oraz rezygnację osób bezrobotnych z naszych usług – mówi Jerzy Kędziora, przewodniczący Ogólnopolskiego Forum Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy. I dodaje, że zarówno dla jednych, jak i drugich sytuacja wiąże się z dużym stresem. Są krzyki i łzy. Firmy nie otwiera się z dnia na dzień. Bezrobotni zainwestowali już część pieniędzy, wynajęli lokale, zaciągnęli zobowiązania, a teraz nie wiedzą, czy dostaną resztę pieniędzy na start. Podobnie jest z pracodawcami – niektórzy pozamawiali sprzęt, który miał być sfinansowany z refundacji.

Ministerstwo Rodziny uspokaja.

– Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach uda się zakończyć prace nad nowymi rozporządzeniami. Stare po wejściu w życie nowelizacji nie mogły już obowiązywać. Nie zgodziło się na to Rządowe Centrum Legislacji. A nowe nie mogły trafić do uzgodnień międzyresortowych, dopóki nie zostanie uchwalona ustawa – tłumaczy wiceminister Stanisław Szwed.

Resort wyjaśnia też, że na podstawie umów podpisanych do końca czerwca pieniądze powinny być wypłacane. Osoby, które otrzymały informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przed końcem czerwca, ale umowę miały podpisać w lipcu, muszą się uzbroić w cierpliwość. Takie czasowe wstrzymanie prac nie rodzi po stronie bezrobotnego żadnych konsekwencj, np. związanych ze składaniem dodatkowych dokumentów. Zastrzeżenia dyrektorów urzędów pracy budzi też to, w trakcie roku budżetowego rozszerzono katalog osób, do których ma być kierowana pomoc finansowa (m.in. o opiekunów osób niepełnosprawnych), ale nie przyznano na ten cel dodatkowych środków. A 90 proc. środków na ten rok w większości urzędów zostało wykorzystanych. ©?

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: k.wojcik@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA