fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wakacje po długiej chorobie bez kontroli zdrowia

AdobeStock
Urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku. Nie ma powodu, aby uznać, że do jego udzielenia niezbędne są badania potwierdzające zdolność do pracy.

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego jest jednym z jego podstawowych uprawnień. Warunki udzielenia urlopu w sposób szczegółowy określa kodeks pracy.

Dla przykładu art. 165 k.p. reguluje kwestię obligatoryjnego przesunięcia terminu urlopu. Stanowi m.in., że jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

Badania przed powrotem

Wobec szczegółowych regulacji zawartych w k.p., wydawać by się mogło, że pracodawcy nie powinni mieć żadnych problemów przy udzielaniu pracownikom urlopów wypoczynkowych. Jednak pozorna łatwość komplikuje się w sytuacji, gdy pracownik zamierza skorzystać z uprzednio zaplanowanego wypoczynku po długotrwałej chorobie.

Czytaj także: Trybunał UE o prawie do urlopu i ekwiwalentu dla bezprawnie zwolnionego pracownik...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA