Dwa tygodnie urlopu nie dla każdego pracownika

Zatrudnienie w trakcie roku, do tego na krótki okres, usprawiedliwi nieudzielenie podwładnemu 14 dni wypoczynku w ciągłości.

Publikacja: 06.07.2019 02:00

Dwa tygodnie urlopu nie dla każdego pracownika

Foto: Adobe Stock

- Zatrudniliśmy pracownika od połowy czerwca na cztery miesiące. Osoba ta nigdy w tym roku nie pracowała. Ma prawo do 26 dni urlopu rocznie. Przyjęliśmy tego pracownika w najbardziej intensywnym okresie pracy firmy. Trudno w tej chwili przewidzieć, czy przedłużymy mu umowę. Czy w takiej sytuacji musimy zrealizować zasadę 14 kolejnych dni kalendarzowych wykorzystywania urlopu? – pyta czytelniczka.

Czytaj także: Sędzia dostanie więcej spraw po urlopie

Uważam, że pracodawca nie będzie odpowiadał za nieudzielenie kolejnych 14 dni kalendarzowych urlopu tej osobie. Wskazana zasada odnosi się bardziej do całorocznego zatrudnienia u jednego pracodawcy.

W całości lub w częściach

Kodeks pracy przewiduje możliwość podziału urlopu wypoczynkowego. Można więc go udzielać zarówno w całym przysługującym pracownikowi wymiarze, jak również – co jest w praktyce regułą – w częściach. Jednak co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać minimum 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 k.p.). Ta część może obejmować mniejszą liczbę dni, ale łączny czas wypoczynku (z niedzielami, świętami i dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) ma trwać przynajmniej dwa pełne tygodnie.

Przy zatrudnieniu na czas określony urlop rozliczany jest proporcjonalnie do okresu, na jaki została zawarta umowa.

Odpowiednio mniej

Pracownik wskazany w pytaniu został zatrudniony w połowie czerwca na cztery miesiące, czyli do połowy października. W zakresie rozliczenia urlopowego należy jednak przyjąć pięć miesięcy – zarówno czerwiec, jak i październik dopełnić trzeba bowiem do pełnego miesiąca. Gdyby do połowy czerwca pracownik był zatrudniony u poprzedniego pracodawcy, to on dokonywałby takiego dopełnienia. Jednak w sytuacji, gdy ta osoba jeszcze w tym roku nie pracowała na podstawie stosunku pracy, zaokrąglenia do pełnego miesiąca musi dokonać aktualny pracodawca:

26 dni urlopu rocznie x 5/12 = 10,833..., po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia daje to 11 dni należnego urlopu w związku z opisanym w pytaniu zatrudnieniem.

W tej sytuacji jest możliwe zapewnienie pracownikowi dwóch pełnych tygodni urlopu. Możliwe, ale nie bezwzględnie konieczne.

Wbrew zasadzie...

Art. 162 k.p. nie daje żadnych wskazówek, w jaki sposób podchodzić do realizacji tej zasady przy zatrudnieniu okresowym. Sprawa jest skomplikowana nie tylko przez fakt, że krótki stosunek pracy uprawnia do niewielkiej liczby dni wypoczynku, która nie pozwala na zrealizowanie tego postulatu. Często pracownik nie jest też objęty planem urlopowym, wnioski urlopowe składa na bieżąco albo w ogóle. Niejednokrotnie bowiem zatrudniony zostaje przy krótkiej, intensywnej pracy i ani on, ani pracodawca nie są zainteresowani realizowaniem w tym czasie prawa do wypoczynku.

Ponadto przy kilkumiesięcznym zatrudnieniu pracodawca nie odpowiada za realizację uprawnień przysługujących za cały rok kalendarzowy.

To wszystko prowadzi do wniosku, że realizacja zasady wskazanej w art. 162 k.p. może być nie tylko znacznie utrudniona, co wręcz niemożliwa. Szczególnie zwróćmy przy tym uwagę, że pracodawca nie ma prawa narzucać pracownikowi urlopu w takim ani w jakimkolwiek innym wymiarze, poza przypadkami, w których:

- urlop jest przewidziany w planie urlopów,

- jest to urlop zaległy, lub

- biegnie okres wypowiedzenia umowy.

Warto, aby pracodawca dołożył należytej staranności, informując pracownika o treści art. 162 k.p., jednocześnie wskazując, że przepis ten nie tworzy obowiązku udzielenia urlopu na wniosek pracownika.

... ale bez wykroczenia

Nadmierne rozdrobnienie urlopu nie stanowi wykroczenia przeciwko prawom pracownika z art. 282 § 1 pkt 2 k.p. Należy uznać, że art. 162 k.p. w zakresie odnoszącym się do minimalnej części urlopu wskazuje na sytuację, do której pracodawca i pracownik powinni dążyć. Nie jest to jednak przepis tworzący zasadę, zagrożoną sankcją wykroczeniową. O jej naruszeniu szczególnie trudno byłoby mówić przy zatrudnieniu okresowym, w trakcie roku.

Autor jest prawnikiem

W proporcji do okresu zatrudnienia

Przy proporcjonalnym ustalaniu urlopu należy stosować następujące zasady:

- miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopu przysługującego danemu pracownikowi; niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca; w razie zakończenia i podjęcia kolejnego zatrudnienia w trakcie tego samego miesiąca zaokrąglenia dokonuje dotychczasowy pracodawca,

- niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia,

- wymiar urlopu proporcjonalnego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u danego pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się, uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu,

- wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 k.p. (20 lub 26 dni rocznie).

- Zatrudniliśmy pracownika od połowy czerwca na cztery miesiące. Osoba ta nigdy w tym roku nie pracowała. Ma prawo do 26 dni urlopu rocznie. Przyjęliśmy tego pracownika w najbardziej intensywnym okresie pracy firmy. Trudno w tej chwili przewidzieć, czy przedłużymy mu umowę. Czy w takiej sytuacji musimy zrealizować zasadę 14 kolejnych dni kalendarzowych wykorzystywania urlopu? – pyta czytelniczka.

Czytaj także: Sędzia dostanie więcej spraw po urlopie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe