fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Zmiana godzin pracy w upalne dni

Adobe Stock
Dobrym rozwiązaniem na lato jest połączenie skróconego systemu tygodnia pracy z ruchomym rozkładem czasu pracy. W ten sposób można optymalnie zorganizować pracę, unikając przeciążenia w upały.

Wszyscy marzymy o tym, aby pogoda w trakcie urlopu nam dopisała. Jesteśmy zadowoleni, gdy skwar leje się z nieba, a my w tym czasie siedzimy nad brzegiem morza, jeziora czy basenu popijając zimne napoje i myślimy o tym, jak fantastycznie mamy w porównaniu z naszymi koleżankami i kolegami z biura. Co jednak zrobić, gdy upał jest nie od zniesienia, a my niestety musimy pracować, bo albo jesteśmy przed, albo już po wakacjach?

Ruchomy czas pracy

Jeśli specyfika pracy oraz sposób funkcjonowania zakładu pracy na to pozwalają, dobrym rozwiązaniem w okresie letnim (a także w ciągu całego roku) może być wprowadzenie przez pracodawcę ruchomego czasu pracy poprzez zastosowanie widełek pozwalających pracownikom na wcześniejsze rozpoczęcie pracy i – co się z tym wiąże – odpowiednio wcześniejsze jej zakończenie. Rano, gdy temperatura powietrza nie jest jeszcze tak wysoka, łatwiej się skupić i sprawnie wykonać najważniejsze zadania zaplanowane na dany dzień.

Wprowadzenie ruchomego rozkładu czasu pracy wymaga dopełnienia przez pracodawcę pewnych formalności. Rozkład ten należy wprowadzić w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Jeśli pracodawca nie jest objęty takim układem, alternatywą jest zawarcie porozumienia o stosowaniu ruchomego rozkładu z zakładową organizacją związkową lub w porozumieniu z przedstawicielami pracowników – gdy u pracodawcy nie ma związków zawodowych.

Ruchomy rozkład czasu pracy można stosować również na pisemny wniosek pracownika (art. 142 k.p.). Pracownik może złożyć taki wniosek niezależnie od tego, czy taka instytucja już funkcjonuje w firmie. Co istotne, akceptując indywidualne wnioski pracowników, pracodawca nie musi dokonywać żadnych zmian w funkcjonowaniu zakładu; może organizować pracę na dotychczasowych zasadach.

Przykład

Pracodawca, u którego nie działają związki zawodowe, zawarł z przedstawicielem pracowników porozumienie, że w okresie od czerwca do końca sierpnia pracownicy mogą rozpoczynać pracę między godz. 6.00 a 9.00. Zastrzegł jednak, że codziennie w każdym dziale musi być jedna osoba, która rozpocznie pracę o 9.00, pozostawiając pracownikom ustalenie, jak w ciągu tygodnia spełnią ten wymóg. Takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania.

Skrócony tydzień pracy

W lecie dobrze może się również sprawdzić system skróconego tygodnia pracy (art. 143 k.p.). System ten wprowadza się na wniosek zainteresowanego pracownika. Pracodawca może wskazać, że zgadza się na to jedynie przez okres wakacji.

W ramach tego rozwiązania zatrudniony pracuje mniej niż 5 dni w tygodniu z jednoczesnym wydłużeniem czasu pracy – maksymalnie do 12 godzin dziennie – w dni pracy.

Łącząc skrócony system tygodnia pracy z ruchomym rozkładem czasu pracy można optymalnie zorganizować podwładnemu pracę. Jedyne, o czym pracodawca musi pamiętać, akceptując takie rozwiązania, to zachowanie przez pracowników określonych prawem okresów dobowego i tygodniowego odpoczynku. Wprawdzie takie rozwiązanie nie uchroni pracownika przed upałem w ciągu tygodnia, ale pozwoli mu np. na wydłużenie weekendu i  wyjazd z miasta choćby na weekend.

Przykład

Pracownik zatrudniony na pełny etat złożył wniosek o zastosowanie wobec niego skróconego tygodnia pracy wraz z zastosowaniem indywidualnego czasu pracy. Wskazał, że chciałby pracować od poniedziałku do czwartku rozpoczynając pracę między godz. 7.00 a 9.00. Takie rozwiązanie jest możliwe. Pracownik każdego dnia będzie pracował 10 godzin. Nawet jeśli rozpocznie pracę o godz. 9.00 jednego dnia (praca do 19.00), a kolejnego o 7.00, i tak zostanie zachowany 11-godzinny odpoczynek.

Przerwa lub praca zdalna

Niestety nie zawsze rodzaj wykonywanej pracy czy specyfika funkcjonowania zakładu pracy pozwalają pracodawcy na zastosowanie wskazanych rozwiązań. Warto wówczas zastanowić się nad wprowadzeniem godzinnej przerwy w trakcie pracy, aby pracownik mógł zjeść posiłek czy zregenerować siły, lub też – jeżeli pozwalają na to wewnętrzne regulacje bądź zapisy umowy o pracę – umożliwić pracownikom pracę z domu (tzw. okazjonalna praca zdalna).

Praca zdalna wydaje się najdogodniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia pracownika. Jednak należy wówczas jasno określić, jakie obowiązki powinien on wykonać i czy np. powinien być dostępny pod telefonem już od godziny 8.00 (bo tak normalnie zaczyna pracę), aby praca zdalna była z korzyścią dla obu stron.

Praca zdalna wymaga uregulowania w wewnętrznych politykach czy regulaminach. Nie jest to bowiem rozwiązanie wprost wynikające z prawa.

Autorka jest associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA