fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Nie będzie długotrwałego zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy

123RF
Agencja zatrudnienia będzie mogła wysłać pracownika do jednego pracodawcy tylko na 18 miesięcy.

Koniec długotrwałego zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy. Nie będzie już mógł na stałe korzystać z pracy świadczonej przez taką osobę, zmieniając tylko kierujące ją agencje. Jedna osoba spędzi u niego maksymalnie 18 miesięcy. Łamiącym przepisy grozić będzie grzywna od 1 do 30 tys. zł.

– Pracodawcy domagali się dłuższego, bo 24-miesięcznego okresu, związkowcy zaś 12-miesięcznego. Myślę, że nasza propozycja to rozsądny kompromis – mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zmiany mają zacząć obowiązywać już od początku przyszłego roku. Na razie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Z pewną pensją...

Ochroną zostaną objęte pracownice tymczasowe w ciąży. Ich umowy, tak jak innym pracownicom na kontraktach terminowych, będą się automatycznie wydłużać do dnia porodu po to, by potem mogły spokojnie pójść na urlop macierzyński.

– Chcemy też uporządkować sytuację w samych agencjach. Dlatego zastanawiamy się nad ich certyfikowaniem. Teraz bardzo łatwo otworzyć agencję, zatrudnić pracowników, zarobić na nich i zniknąć z rynku, nie wypłacając im wynagrodzenia – zauważa Stanisław Szwed.

Dlatego też agencje zatrudnienia świadczące pracę tymczasową będą musiały wykupić gwarancję bankową lub ubezpieczeniową na zaspokajanie roszczeń pracowniczych wraz z ewentualnymi sankcjami. A te ostatnie łatwiej będzie nałożyć, choćby w wyniku kontroli. Inspekcja Pracy łatwiej ją przeprowadzi, bo agencja pracy tymczasowej będzie musiała mieć swoje biuro. Teraz bywa, że małe agencje mieszczą się wyłącznie w teczkach swoich prezesów.

...i składkami

Agencje pod lupę wezmą też marszałkowie województw. Za pomocą systemów teleinformatycznych będą sprawdzać, czy agencje zatrudnienia nie mają zaległości z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Marszałkowie z propozycji zmian nie są zadowoleni.

– Nie jesteśmy policją skarbową, która mogłaby mieć dostęp do tego rodzaju danych – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.

Cieszą się natomiast związkowcy.

– Jeszcze do stycznia tego roku pracownicy tymczasowi byli zatrudniani w sądach właściwie na stałe. Zakazano jednak korzystania z agencji w takim obszarze jak wymiar sprawiedliwości. Cieszę się jednak, że i w innych sektorach będzie się bardziej dbało o prawa pracownicze – komentuje Edyta Odyjas z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność" Pracowników Sądownictwa. I dodaje, że pracujący na stałe u danego pracodawcy powinien mieć u niego etat.

Opinia:

Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan

Dobrze, że rynek agencji pracy tymczasowej zostanie ucywilizowany. Przedsiębiorcy je zakładający nie ponosili właściwie ryzyka. Do firmy nie wnosili żadnego kapitału, nie musieli mieć nawet siedziby. Wszystko to sprawiało, że podejmowali ryzykowne decyzje, a ich negatywne konsekwencje odczuwali głównie pracownicy. Dobrym pomysłem jest więc zarówno certyfikowanie agencji, jak i wymóg wykupywania gwarancji ubezpieczeniowych. Zastanowiłbym się jednak nad liczbą miesięcy, które pracownik może spędzić w jednej firmie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA