Czy nakazy dotyczące BHP obowiązują także w przypadku zleceniobiorców?

Adresatem obowiązków z kodeksu pracy dotyczących bezpieczeństwa i higienicznych warunków pracy jest nie tylko pracodawca, ale m.in. zleceniodawca.

Publikacja: 05.07.2016 05:40

Foto: 123RF

Decyzją z 20 maja br. okręgowy inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy nakazał mi usunąć zagrożenia na stanowiskach pracy przy budowie biurowca (mam firmę budowlaną). Były to braki w zakresie miejsca pracy (np. niewłaściwe przygotowane stanowiska warsztatowe) i higieny warunków pracy. Osoby wykonujące prace budowlane nie są moimi pracownikami, a kodeks pracy dotyczy przecież obowiązków wobec pracowników, a nie np. zleceniobiorców. Wykonanie decyzji narazi mnie na spore koszty przystosowania stanowisk pracy. Czy wobec tego ta decyzja jest słuszna? Czy jest szansa na jej zmianę przez sąd? – pyta czytelnik.

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Z analizy tej ustawy wynika, że wymieniona instytucja posiada stosunkowo szerokie kompetencje, obejmujące nie tylko upoważnienie do prowadzenia kontroli przestrzegania przez pracodawców przepisów prawa pracy, ale także do stosowania środków nadzorczych, których wykonanie obwarowane jest przymusem państwowym.

Każdy zatrudniający

Uprawnienia kontrolne tej instytucji – w tym w zakresie przestrzegania bezpieczeństwa i higieny pracy – dotyczą jednak nie tylko pracodawców, ale też innych podmiotów, na rzecz których świadczona jest praca. Zgodnie bowiem z art. 13 pkt 1 ww. ustawy, kontroli PIP w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia podlegają nie tylko pracodawcy, ale też niebędący pracodawcami przedsiębiorcy i inne jednostki organizacyjne, na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy.

Warto tu przywołać stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zawarte w wyroku z 8 lipca 2011 r. (OSK 289/11). Określił on uprawnienia organów inspekcji pracy w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, jako mające charakter powszechny, niezależne od posiadania przez kontrolowanego przymiotu pracodawcy.

Nieskuteczny unik

W kontekście powyższego bezzasadne jest stanowisko przedsiębiorcy, że PIP nie posiadał uprawnień do wydania nakazu, ponieważ na placu budowy były osoby świadczące pracę na umowach cywilnoprawnych, a nie w oparciu o stosunek pracy. Warto bowiem zauważyć, że skoro w zakresie przestrzegania przepisów BHP inspektor pracy jest uprawniony kontrolować nie tylko warunki pracy pracowników w rozumieniu k.p., ale też warunki pracy osób zatrudnionych na innych niż stosunek pracy podstawach (w tym cywilnoprawnych), to miał również prawo wydać nakazy usunięcia określonych zagrożeń na stanowiskach pracy.

Ponadto istotne jest również, że w przepisie art. 11 ww. ustawy nie chodzi o zagrożenie stwarzane wyłącznie pracownikom, ale zagrożenie stwarzane ludziom. W konsekwencji PIP prawidłowo skierował do przedsiębiorcy nakazy usunięcia uchybień, ponieważ to na jego rzecz praca była świadczona m.in. w oparciu o umowy cywilnoprawne. Do oceny legalności wydanej decyzji nie ma znaczenia, na jakiej podstawie (stosunek pracy, stosunek cywilnoprawny) świadczona jest praca przy budowie budynku.

O prawidłowym kierunku tych rozważań świadczą też stosowne przepisy k.p. Jak bowiem wynika z art. 207 § 2 k.p., pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Zgodnie zaś z art. 304 § 1 k.p. warunki te musi zapewnić także osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Sądy są jednomyślne

Potwierdzeniem tego jest m.in. stanowisko Sądu Najwyższego w wyroku z 27 stycznia 2011 r. (I UK 149/10), gdzie wskazano, że: "pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 k.p., osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą".

Sąd Apelacyjny w wyroku z 4 października 2015 r. (I ACa 1002/14) podkreślił, że zgodnie z art. 304 § 3 k.p. obowiązki określone w art. 207 § 2 tej ustawy (w zakresie BHP) stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców niebędących pracodawcami, organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne na innej podstawie niż stosunek pracy, jak również prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą. Wskazał ponadto wprost, że: "z przepisu tego wynika, że obowiązki przewidziane w art. 207 § 2 k.p. ciążą na podmiocie niebędącym pracodawcą, a organizującym pracę także w ramach stosunków niepracowniczych, w tym umów zlecenia".

WNIOSEK

Podany stan faktyczny pozwala uznać, że decyzja PIP jest prawidłowa. Zatem wniesienie ewentualnej skargi zapewne nie przyniesie pożądanego przez przedsiębiorcę skutku w postaci uchylenia przez sąd wspomnianej decyzji.

podstawa prawna: art. 207 § 2, art. 304 § 1 i 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1502 ze zm.)

podstawa prawna: art. 13 pkt 1 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 640 ze zm.)

BHP

Decyzją z 20 maja br. okręgowy inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy nakazał mi usunąć zagrożenia na stanowiskach pracy przy budowie biurowca (mam firmę budowlaną). Były to braki w zakresie miejsca pracy (np. niewłaściwe przygotowane stanowiska warsztatowe) i higieny warunków pracy. Osoby wykonujące prace budowlane nie są moimi pracownikami, a kodeks pracy dotyczy przecież obowiązków wobec pracowników, a nie np. zleceniobiorców. Wykonanie decyzji narazi mnie na spore koszty przystosowania stanowisk pracy. Czy wobec tego ta decyzja jest słuszna? Czy jest szansa na jej zmianę przez sąd? – pyta czytelnik.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów