Praca sezonowa: kadrę zasilą bezrobotni oraz seniorzy

Wiele prac sezonowych nie wymaga doświadczenia. Ochotnicy do ich wykonywania to często osoby bez stałej pracy lub posiadające status emeryta / rencisty.

Publikacja: 04.07.2019 02:00

Praca sezonowa: kadrę zasilą bezrobotni oraz seniorzy

Foto: AdobeStock

Co roku w okresie letnim, dzięki możliwościom podjęcia prac sezonowych, znacząco spada w kraju stopa bezrobocia. Ponieważ liczy się każda para rąk do pracy, oprócz czasowej aktywizacji bezrobotnych, pracodawcy chętnie zatrudniają także seniorów. Osoby te najczęściej znajdują pracę w hotelarstwie, gastronomii czy rolnictwie, a zatem przy pracach typowo związanych z okresem letnim. Jednak w czasie wzmożonych urlopów także pracodawcy z innych branż coraz częściej decydują się na okresowe zatrudnienie pracowników, aby zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu.

Czytaj także: Coraz bliżej końca profilowania bezrobotnych

Brak jest jakichkolwiek szczególnych regulacji związanych z zatrudnieniem czasowym wskazanych wyżej grup. Podstawą zatrudnienia będą zatem zarówno (wspomniane już) umowy cywilnoprawne, jak i terminowe umowy o pracę określone w art. 25 i 251 k.p., takie jak „klasyczna" umowa na czas określony, umowa w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności, czy też umowa w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym.

Klasyczna terminowa

Zawierając z pracownikiem umowę na czas określony, pracodawca uzgadnia z nim początkową i końcową datę jej trwania. Okres, na jaki można zawrzeć umowę, nie został w obowiązujących przepisach ustalony i zależy od decyzji stron (jak już zostało wspomniane przy sezonowym zatrudnianiu pracowników na podstawie umów na czas określony nie znajdują zastosowania określone w art. 25 [1] § 1 k.p. ograniczenia - art. 25[1] § 4). Jednak w razie zawarcia takiej umowy w celu zastąpienia nieobecnego pracownika, pracodawca powinien dokładnie znać okres, w którym potrzebne jest zastępstwo i taki okres wskazać w umowie.

Wcześniejszy powrót pracownika, którego zastąpiono innym, zawierając umowę na czas określony, nie ma automatycznego wpływu na trwałość tej umowy. Zatem pracodawca musi ją wypowiedzieć, zachowując 2-tygodniowy okres wypowiedzenia (art. 36 k.p.; pracownik zatrudniony krócej niż 6 miesięcy). Po dokonaniu wypowiedzenia strony mogą zgodnie ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy (art. 36 § 4 k.p.).

Ważne!

W wypowiedzeniu umowy na czas określony pracodawca nie ma obowiązku wskazać przyczyny swojej decyzji.

Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy na czas określony (art. 251 k.p.). Jej zawarcie następuje w taki sam sposób, jak zawarcie każdej innej umowy o pracę, ale nie należy wskazywać w niej konkretnej daty jej rozwiązania, lecz pewne zdarzenie, którego zaistnienie spowoduje rozwiązanie tej umowy (np. powrót pracownika z urlopu wypoczynkowego).

Ważne!

Umowę na zastępstwo można rozwiązać w  każdej chwili za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia.

Na czas konkretnej pracy

Umowa zawarta na czas wykonania określonej pracy również jest rodzajem umowy o  pracę na czas określony. Jej zakończenie nie jest jednak wyznaczone konkretną datą kalendarzową, lecz zakończeniem pracy, do której wykonania zawarto umowę. Z chwilą ukończenia pracy umowa rozwiązuje się bez konieczności jej wypowiadania.

Tego typu umowy najczęściej wykorzystuje się przy pracach sezonowych (np. zbiór truskawek czy ogólnie owoców, jeśli pracodawca posiada duże gospodarstwo i specjalizuje się w różnych gatunkach owoców), dla których trudno jest przewidzieć termin ich zakończenia.

Granice zarobków

Osoby, które pobierają świadczenia emerytalne, ale nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, powinny pamiętać, że wysokość otrzymywanego przez nie wynagrodzenia może powodować obniżenie, a nawet zawieszenie emerytury (art. 103 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1270 ze zm.).

Wysokość emerytury pozostanie bez zmian, jeżeli dodatkowe zarobki nie przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS (do końca sierpnia br. to ograniczenie wynosi 3465,70 zł brutto). Jeżeli zarobki seniora przekroczą ten próg, ale nie będą wyższe niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (aktualnie 6436,30 zł brutto), emerytura ulegnie zmniejszeniu. Gdy pensja seniora przekroczy ten próg, emerytura jest zawieszana (art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).

Ważne!

Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, mogą zarabiać bez ograniczeń

Zachęta do aktywizacji

Bezrobotni wprawdzie nie uzyskają prawa do zasiłku, jeżeli podejmą pracę sezonową, jednak jeśli jej nie podejmą z własnej winy, zasiłek zostanie im odebrany (odmowa bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia innej pracy zarobkowej – art. 75 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia).

Co istotne, bezrobotnemu, który ma prawo do zasiłku, przysługuje dodatek aktywizacyjny, jeżeli w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę lub z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową (art. 48 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy; tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1265 ze zm.).

Bezrobotny nie otrzyma dodatku aktywizacyjnego, jeśli z własnej inicjatywy podejmie pracę u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny. Tak samo jest w razie podjęcia z własnej inicjatywy pracy za granicą u zagranicznego pracodawcy (np. we Francji przy zbiorze winogron u francuskiego pracodawcy).

Barbara Klimczyk associate w praktyce prawa pracy kancelarii Bird & Bird

Co roku w okresie letnim, dzięki możliwościom podjęcia prac sezonowych, znacząco spada w kraju stopa bezrobocia. Ponieważ liczy się każda para rąk do pracy, oprócz czasowej aktywizacji bezrobotnych, pracodawcy chętnie zatrudniają także seniorów. Osoby te najczęściej znajdują pracę w hotelarstwie, gastronomii czy rolnictwie, a zatem przy pracach typowo związanych z okresem letnim. Jednak w czasie wzmożonych urlopów także pracodawcy z innych branż coraz częściej decydują się na okresowe zatrudnienie pracowników, aby zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami