fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pracownik działu kadr - kiedy odpowiada karnie

Adobe Stock
Osoba pracująca w dziale kadr działa w imieniu pracodawcy. Do odpowiedzialności karnej można ją pociągnąć tylko za bezprawne zachowania cechujące się złośliwością i uporczywością.

Niedawno rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga poinformował, że kierowniczka ds. zarządzania zasobami ludzkimi w sieci handlowej IKEA usłyszała zarzuty karne za ograniczanie praw pracowniczych ze względu na wyznanie. W rozmowie z PAP rzecznik wyjaśnił, że „Mamy do czynienia z art. 194 kodeksu karnego, który ociera się o sferę światopoglądową i wyznaniową". Dodał też, że z materiałów śledztwa wynika, iż decyzja o zwolnieniu pokrzywdzonego była skutkiem „arbitralnych ocen i uprzedzeń" przedstawicielki pracodawcy względem pracownika.

Jest to pokłosie znanej sprawy rozwiązania przez spółkę IKEA umowy z pracownikiem, który w odpowiedzi na akcję pracodawcy obchodzenia Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii umieścił w wewnętrznej sieci komentarz następującej treści: „Akceptacja i promowanie homoseksualizmu i innych dewiacji to sianie zgorszenia. Pismo Święte mówi: »biada temu, przez którego przychodzą zgorszenia, lepiej by mu był...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA