fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

PFRON: dofinansowanie do niepełnosprawnego pracownika

123RF
Już można się starać o dofinansowanie do wieloletniego pracownika, który stał się niepełnosprawny.

Od 1 lipca 2016 r. otwierają się nowe możliwości dla tysięcy, szczególnie małych firm, które nawet nie wiedzą, że zatrudniają niepełnosprawnych.

Sporo do wzięcia

Od teraz mogą się starać o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w wysokości do 450 zł do pensji niepełnosprawnego w stopniu lekkim, 1125 zł dla niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym i aż 1800 zł, gdy niepełnosprawność jest znaczna. Nie więcej jednak niż 75 proc. wynagrodzenia pracownika. Te kwoty można powiększyć o dodatkowe 600 zł miesięcznie, gdy pracownik oprócz niepełnosprawności ma tzw. schorzenie specjalne, czyli chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję albo nie widzi.

– Praktycznie w każdej firmie znajdzie się osoba niepełnosprawna, bo pracownicy nie chwalą się swoimi schorzeniami w obawie przed utratą zatrudnienia – mówi Szczepan Wroński, warszawski radca prawny, specjalista od rozliczania pomocy publicznej. – Dla przedsiębiorców najkorzystniejsze są przypadki niepełnosprawności w stopniu lekkim, bo w praktyce bywa często niewidoczna, np. ta związana z chorobami kardiologicznymi czy schorzeniami układu kostnego. Jeśli jest połączona z lekką chorobą psychiczną, to pracodawca może uzyskać 1050 zł miesięcznego dofinansowania z PFRON.

Poza tym niepełnosprawni w lekkim stopniu nie korzystają z dodatkowych uprawnień przysługujących pracownikom z poważniejszą utratą zdrowia w postaci skróconej o siedem godzin dniówki pracowniczej czy dodatkowych dziesięciu dni urlopu wypoczynkowego.

Mały może więcej

Nowymi przepisami powinny się zainteresować szczególnie małe firmy zatrudniające do 25 osób w przeliczeniu na pełne etaty, którym trochę prościej jest uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika. Nie muszą udowadniać, że zatrudniają co najmniej 6 proc. pracowników niepełnosprawnych, ani wykazywać tzw. efektu zachęty przy zatrudnianiu nowych niepełnosprawnych.

Ciągle jednak muszą się liczyć z tym, że rozliczenia z PFRON to ogromna biurokracja, gdyż dofinansowania dla przedsiębiorców to pomoc publiczna, która wymaga składania skomplikowanych sprawozdań finansowych.

– Przedsiębiorca, który planuje uzyskać dofinansowania z PFRON, powinien także pamiętać, że przepisy są najeżone pułapkami – dodaje Wroński. – Przykładowo taka firma musi płacić składki ZUS w terminie. Wydawałoby się – niegroźny wymóg. Wystarczy jednak, że po kontroli ZUS przedsiębiorca będzie musiał skorygować rozliczenia o 5 zł niedopłaty, i PFRON zabierze dofinansowanie za ten miesiąc do pensji wszystkich zatrudnionych.

Opinia:

Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.ORG

Po zmianie przepisów znacząco zwiększy się liczba firm, które bez dodatkowych wymagań będą mogły się postarać o dofinansowanie z PFRON. Pracownicy często jednak nie przyznają się do swojej niepełnosprawności w obawie przed zwolnieniem. Spotkałam się więc z przypadkami, gdy przedsiębiorcy płacili zatrudnionym po 200 zł za ujawnienie takiej informacji. Ważne jest jednak to, że zgodnie z nowymi regulacjami niepełnosprawność pracownika uprawniająca do dofinansowania musi zostać orzeczona w trakcie zatrudnienia, a nie przed jego rozpoczęciem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby teraz pracownicy postarali się o nowe orzeczenia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA