Żabka w sądzie walczy z zakazem handlu w niedzielę

Inspektorzy kwestionują przypadki otwierania w niedzielę sklepów jako placówek pocztowych.

Aktualizacja: 28.06.2018 12:01 Publikacja: 28.06.2018 07:00

Żabka w sądzie walczy z zakazem handlu w niedzielę

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Państwowa Inspekcja Pracy skierowała już do sądów 64 wnioski o ukaranie właścicieli sklepów z sieci Żabka. Kolejne 50 wniosków jest przygotowywanych. Inspektorzy pracy kierują sprawy do sądów, gdy w czasie kontroli okazuje się, że w sklepie są pracownicy, a na drzwiach widnieje wywieszka wskazująca na to, że to placówka pocztowa. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta korzysta ona z wyłączenia spod zakazu handlu.

Do 14 czerwca zapadło sześć wyroków nakazowych, uznających obwinionych za winnych wykroczenia polegającego na złamaniu zakazu handlu w niedzielę. Ale w jednym przypadku sąd odmówił wszczęcia postępowania, uznając, że franczyzobiorca powinien być traktowany jako placówka pocztowa. Jak widać, sądy nie są jednomyślne.

– Od wszystkich wyroków nakazowych zostały złożone sprzeciwy, co skutkuje utratą mocy przez te rozstrzygnięcia. Teraz sprawy trafią do sądów powszechnych, które rozstrzygną, po czyjej stronie jest racja – komentuje Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych w sieci Żabka. – Naszym zdaniem, które jest poparte kilkoma opiniami prawników, nasi franczyzobiorcy, którzy mają podpisaną umowę z operatorem pocztowym, spełniają przesłanki uznania ich za placówkę pocztową w myśl przepisów prawa pocztowego. Z tego tytułu korzystają z wyłączenia spod przepisów ograniczających handel w niedziele i święta. Działamy więc, naszym zdaniem, zgodnie z prawem – podkreśla.

Jak podaje Żabka, w jej sklepach każdego dnia odbieranych jest około 5 tys. paczek.

Na wtorkowym spotkaniu w Radzie Dialogu Społecznego dane z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy stanowiły początek gorącej dyskusji o potrzebie nowelizacji nowych przepisów.

– Aby przeciwdziałać niepokojącym zjawiskom w niektórych sklepach, jak najszybciej należy wprowadzić do przepisów nowe regulacje dotyczące momentu rozpoczęcia zakazu handlu w niedziele – powiedział Alfred Bujara, szef sekcji handlu w NSZZ Solidarność. – Tak, by zaczynał się on od godz. 22 w sobotę i trwał do 5 rano w poniedziałek. Doprecyzowania wymagają także przepisy o placówkach pocztowych, bo proceder ich nadużywania się rozszerza. Notyfikacji wymagają także przepisy o e-handlu – dodaje.

Spełnienie tego postulatu mogłoby oznaczać objęcie ograniczeniami w handlu także sklepów internetowych, które nie mają obecnie żadnych ograniczeń w przyjmowaniu i realizacji zamówień, a także dostarczaniu do klientów zamówionych towarów.

– Ustawa ma tak dużo luk i tak trudno ją zinterpretować, że nie można karać przedsiębiorców za to, że mają swoją interpretację tych przepisów – ripostowała Katarzyna Barańska z PwC.

– Nie mam złudzeń, że nad zmianami w przepisach trzeba będzie popracować – stwierdził Janusz Śniadek, sejmowy sprawozdawca ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. – Najtrudniej będzie ze zmianami w godzinach rozpoczęcia i zakończenia zakazu handlu, bo koliduje to z kodeksem pracy i zawartą w nim definicją doby pracowniczej. Zastanawiam się, czy nie można byłoby zmienić przepisów tak, by placówka korzystająca z wyłączenia spod zakazu handlu jako np. pocztowa mogła wykonywać w tym dniu wyłącznie działalność pocztową. Myślę, że załatwiłoby to problem.

– Nie zgadzam się z postulatami dotyczącymi zmian w dobie pracowniczej czy pojawiającymi się pomysłami na objęcie zakazem handlu w niedziele centrów dystrybucyjnych – zaznaczyła z kolei Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. – Nowa ustawa uderzyła głównie w duże sieci handlowe, które oferują najlepsze warunki zatrudnienia pracowników. Ucierpią na tym nie tylko pracownicy, ale też całe otoczenie handlu, a także klienci – podkreślała prezes Juszkiewicz.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

Moim zdaniem trudno uznać sklep spożywczy za placówkę pocztową. Wątpliwości rozstrzygną jednak sądy. Po wakacjach przygotujemy nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Doprecyzujemy w niej przepisy o placówkach pocztowych. W czasie prac nad nowelizacją przepisów wrócimy też do dyskusji o dobie pracowniczej, która – zdajemy sobie z tego sprawę – będzie bardzo trudna. Będziemy się też starali doprecyzować przepisy dotyczące pomocy członków rodziny przy handlu w niedziele objęte zakazem oraz działania centrów dystrybucyjnych. Pojawiają się też ciekawe postulaty doprecyzowania przepisów w zakresie rozumienia przeważającej działalności, która zwalnia ze stosowania zakazu handlu w niedziele. Myślę, że projekt zmian będzie gotowy na przełomie września i października.

Państwowa Inspekcja Pracy skierowała już do sądów 64 wnioski o ukaranie właścicieli sklepów z sieci Żabka. Kolejne 50 wniosków jest przygotowywanych. Inspektorzy pracy kierują sprawy do sądów, gdy w czasie kontroli okazuje się, że w sklepie są pracownicy, a na drzwiach widnieje wywieszka wskazująca na to, że to placówka pocztowa. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta korzysta ona z wyłączenia spod zakazu handlu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe