fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odmowa zaszczepienia przeciwko Covid-19 to wątpliwy powód zwolnienia

Adobe Stock
Wypowiedzenie umowy za odmowę poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19 budzi kontrowersje. Mocne argumenty mają zwolennicy i przeciwnicy tego rozwiązania.

W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o pierwszych decyzjach kadrowych pracodawców, którzy wypowiadają pracownikom umowy o pracę z powodu odmowy poddania się szczepieniu przeciwko Covid-19. Taka praktyka budzi wątpliwości, chociaż argumentów zwolennikom nie brakuje.

Przede wszystkim odnoszą się one do obowiązku pracodawcy dotyczącego zapewnienia bezpiecznych warunków pracy (art. 207 kodeksu pracy). Pracodawca, żeby móc realizować swój obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy, powinien mieć prawo do negatywnej oceny postawy pracownika, który odmawia zaszczepienia się przeciwko Covid-19. Taka postawa pracownika może tworzyć ryzyko dla bezpieczeństwa załogi.

Czytaj też: Pracodawca może zwolnić pracownika za odmowę szczepienia

Priorytetem dobro ogółu

Z rolą pracodawcy jako podmiotu zapewniającego bezpieczeństwo koresponduje w takiej sytuacji obowiązek pracownika dbałości o dobro zakładu pracy (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Wbrew powi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA