– W listopadzie pewien pracownik zachorował na raka żołądka, a proces jego leczenia trwa do dziś. 22 maja br. przeszedł na emeryturę i od 23 maja br. nie jest już naszym pracownikiem. Pracownik ten otrzymał orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (stopień niepełnosprawności znaczny, symbol 08-T), które obowiązuje od 22 lutego 2018 r. Deklaracja do PFRON za luty, marzec i kwiecień została rozliczona bez uwzględnienia stopnia niepełnosprawności tego pracownika. Wiąże się to z koniecznością wprowadzenia korekt. Jak dobrze skorygować m-c luty, w którym orzeczenie obowiązuje od 22. dnia tego miesiąca i jak przygotować do poprawienia m-c maj, mając jednocześnie na uwadze to, że 22 maja ustało zatrudnienie tego pracownika? Orzeczenie dostarczył do firmy 22 maja 2018 r.

Zgodnie z art. 2a ust. 1 ustawy o rehabilitacji, osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. W związku z tym pracodawca może wliczyć tego pracownika do wskaźnika osób niepełnosprawnych dopiero od 22 maja 2018 r. Nie będzie mógł dokonać korekt wstecz w deklaracjach składanych do PFRON. Należy bowiem uznać, że ten pracownik de facto stał się w firmie pracownikiem niepełnosprawnym dopiero od 22 maja 2018 r. Oznacza to, że pracodawca może wliczyć tego pracownika do wskaźnika osób niepełnosprawnych za maj tylko za 1 dzień, gdyż od 23 maja ta osoba nie była już zatrudniona w firmie.

Inaczej byłoby w sytuacji, gdyby orzeczenie o niepełnosprawności, które dostarczył pracownik, było kolejnym. Natomiast w przypadku dostarczenia pierwszego orzeczenia do zakładu pracodawca ma obowiązek zastosować przywołany wyżej art. 2a ust. 1 ustawy o rehabilitacji.

wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych