fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Możesz odmówić przyjścia do pracy z powodu upałów

AdobeStock
Nadciąga fala upałów i przebywanie w pomieszczeniach bez klimatyzacji może być prawdziwą udręką. Część osób może jednak odmówić wykonywania obowiązków służbowych, jeżeli warunki zagrażają ich zdrowiu lub życiu.

W związku z końcem 2019 roku przypominamy najważniejsze, najciekawsze, budzące największe emocje teksty, które ukazały się na łamach "Rzeczpospolitej" i na rp.pl. Przypomnijmy sobie czym w minionych 12 miesiącach żyła Polska. Dziś prezentujemy tekst z czerwca.

Jak wskazuje onet.pl - szczególnie uprzywilejowane są kobiety w ciąży. Już w pierwszym trymestrze mogą one odmówić stawienia się w pracy, nie tracąc jednocześnie wynagrodzenia. Wystarczy, że poinformują pracodawcę o tym fakcie. W razie problemów, ze strony przełożonego, ciężarna może zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Młodociani, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia, również mogą odmówić pojawienia się w pracy podczas skrajnych upałów. Zgodnie z prawem nie mogą oni pracować w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 30°C. Podobnie osoby z poważnymi chorobami mają prawo wziąć sobie wolne z powodu upałów. Mówi o tym art. 210 § 1 Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do powstrzymania się od wykonywania pracy, gdy warunki nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Osoby, które z powodu wysokiej temperatury zdecydują się nie przyjść do pracy, muszą niezwłocznie powiadomić o tym fakcie swojego przełożonego i umotywować to zagrożeniem dla zdrowia i życia ze względu na przekroczoną temperaturę w zakładzie pracy. Prawo pozwala również na opuszczenie firmy w dowolnym momencie, jeżeli temperatura nadmiernie wzrośnie. Co ważne, to pracownik ocenia skalę zagrożenia i podejmuje decyzję o odmowie wykonywania pracy w niebezpiecznych warunkach. Spory w tej kwestii rozwiązuje sąd pracy.

Czytaj więcej na onet.pl

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA