Rząd zachęca firmy do zatrudniania rodziców

Minister rodziny radzi biznesowi, jak może pomóc pracownikom godzić role zawodowe i rodzinne, pokazując koszty i zyski płynące ze stosowania przepisów.

Publikacja: 31.05.2017 07:44

Rząd zachęca firmy do zatrudniania rodziców

Foto: www.sxc.hu

We wtorek ruszyła nowa strona: rodzinaipraca.gov.pl, która ma zachęcać pracodawców do tworzenia w swoich firmach warunków przyjaznych dla rodziców.

Z danych GUS wynika bowiem, że tylko 10 proc. zatrudnionych na pełen etat korzysta z elastycznego czasu pracy. Połowa z tego to telepracownicy, a reszta to m.in. osoby, które umówiły się z pracodawcą, że same będą decydowały o tym, o której zaczynają i kończą pracę. Co ciekawe, więcej mężczyzn niż kobiet korzysta z tego rozwiązania.

Nieznane możliwości

Inicjatywa resortu rodziny ma rozpropagować wśród pracodawców informację na temat możliwości, jakie dają obecnie obowiązujące przepisy. Na stronie można znaleźć aż 59 różnych sposobów na wspieranie pracujących rodziców. Co ważne, każda z tych możliwości jest opisana z uwzględnieniem nie tylko zysków dla pracowników, ale także kosztów dla pracodawcy. Mało tego. Resort podaje także zagrożenia związane ze stosowaniem określonych narzędzi wspierania pracowników.

Pośród propozycji promowanych przez Ministerstwo Rodziny można znaleźć zachęty do tworzenia żłobków i przedszkoli przy zakładach pracy, dofinansowanie wypoczynku pracowników i ich dzieci z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, możliwość przyjścia do pracy z dzieckiem, rekompensowanie nadgodzin dniami wolnymi oraz telepracę.

Strona nie jest zresztą skierowana wyłącznie do pracodawców. Skorzystać na niej mają także zatrudnieni, którzy zdaniem rządu często nie wiedzą o takich możliwościach. A mogliby zachęcić pracodawców do ich zastosowania.

– Inicjatywa rządu jest godna pochwały, tym bardziej że rząd nie wskazuje na konkretne rozwiązania, decyzję w sprawie ich stosowania zostawiając przedsiębiorcom i załodze – komentuje Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych w Konfederacji Lewiatan. – Odrębną kwestią jest natomiast to, czy obecne rozwiązania się sprawdzają i czy nie potrzebują reformy.

Najpierw uproszczenia

Co do potrzeby zmian obecnie obowiązujących przepisów nie ma wątpliwości Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP. – Nasze prawo jest dość odległe od elastyczności w kwestii zatrudniania rodziców, co prowadzi do ich dyskryminacji podczas zatrudniania – tłumaczy ekspert Pracodawców RP. – Przedsiębiorcy boją się takich pracowników, bo elastyczność przy ich zatrudnianiu sprowadza się do listy kosztownych obowiązków, które trzeba wypełnić.

Konkretne problemy wynikające z obecnie obowiązujących przepisów często zaskakują chętnych do ich stosowania.

– Kiedyś w jednej z firm próbowaliśmy powołać do życia przyzakładowe przedszkole dla dzieci pracowników. Okazało się, że przepisy wymagają zgody właściciela budynku, gdy pomieszczenia są wynajmowane, a przecież z takiej możliwości korzysta większość rozwijających się firm – mówi Mieszko Maj, HR manager z agencji Walk. – Szalenie pożądane przez rynek pracy byłoby uregulowanie tzw. pracy zdalnej. Telepraca jest w tym zakresie zbyt sztywno uregulowana, bo taki pracownik nie może nawet wyjść z domu, nie mówiąc już o wyjeździe za granicę. A coraz więcej osób może i chce pracować w taki sposób.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.rzemek@rp.pl

Opinia

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

To w rodzinie tkwi potencjał, który chcemy wykorzystać jak najlepiej. Rodzice zwykle decydują się na pierwsze dziecko niezależnie od sytuacji materialnej, przy drugim już często analizują, czy nie pogorszy im się standard życia. Elastyczne formy zatrudnienia pozwalają efektywnie godzić pracę z życiem rodzinnym. Mimo to z udogodnień wynikających z tych form wciąż korzysta niewiele osób. Możliwość świadczenia pracy w elastycznych formach nabiera szczególnego znaczenia podczas podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny. Zależy nam na upowszechnieniu o nich wiedzy. Wielu pracodawców i pracowników nie wie, z jakich dostępnych udogodnień może korzystać. Co więcej, niektórzy nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że elastyczne formy zatrudnienia są jak najbardziej dozwolone. Właśnie dlatego z myślą o rodzinach i pracodawcach przygotowaliśmy specjalny serwis internetowy, w którym można znaleźć wiele interesujących i przydatnych informacji.

We wtorek ruszyła nowa strona: rodzinaipraca.gov.pl, która ma zachęcać pracodawców do tworzenia w swoich firmach warunków przyjaznych dla rodziców.

Z danych GUS wynika bowiem, że tylko 10 proc. zatrudnionych na pełen etat korzysta z elastycznego czasu pracy. Połowa z tego to telepracownicy, a reszta to m.in. osoby, które umówiły się z pracodawcą, że same będą decydowały o tym, o której zaczynają i kończą pracę. Co ciekawe, więcej mężczyzn niż kobiet korzysta z tego rozwiązania.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów