fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Badania BHP: za zdrowie kierowcy odpowiada firma

Adobe Stock
Osoba wykonująca przewozy drogowe musi posiadać przy sobie ważne orzeczenia lekarskie i psychologiczne.

Kierowca skontrolowany w Białymstoku przez funkcjonariusza policji przewoził ładunek – piasek – z jednej firmy do drugiej. Nie miał jednak ważnych zaświadczeń: lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Przepisy unijnych rozporządzeń określają, że poza krajowym i międzynarodowym transportem drogowym transport drogowy obejmuje również każdy przejazd drogowy wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do działalności gospodarczej, niespełniający warunków niezarobkowego przewozu drogowego.

Za wykonywanie przewozu przez kierowcę nieposiadającego wspomnianych zaświadczeń podlaski wojewódzki inspektor transportu drogowego nałożył 2 tys. zł kary na właścicielkę firmy transportowej w Białymstoku, do której należał pojazd. Zgodnie z przepisami obowiązek kierowania kierowców na wymagane badania obciąża przedsiębiorcę. Może on zatrudnić tylko taką osobę, która nie ma przeciwwskazań zdrowotnych lub psychologicznych do wykonywania pracy.

W odwołaniu do głównego inspektora transportu drogowego właścicielka firmy stwierdziła, że to nie ona powinna odpowiadać za brak zaświadczeń. Nie zatrudniała kierowcy, nie zlecała przewozu ładunku, a samochód został użyczony przez męża bez jej wiedzy szwagrowi, który też ma firmę przewozową. To on zlecił przewóz ładunku, i to u niego pracuje wspomniany kierowca. GITD stwierdził jednak, że nie ma dowodów potwierdzających tę wersję, i nie uwzględnił odwołania.

Sprawa trafiła do WSA w Białymstoku. Sąd uznał okoliczności sprawy za bezsporne. Samochód należał do ukaranej firmy i przewoził piasek, zakupiony przez nią w innej firmie. Pojazd prowadził kierowca nieposiadający ważnych orzeczeń lekarskiego i psychologicznego. Odpowiedzialność za wykonywanie przewozu przez kierowcę, który nie posiada ważnych badań, ponosi zarządzający transportem w przedsiębiorstwie lub inna osoba wykonująca czynności związane z transportem drogowym.

– Nie ma znaczenia, czy faktycznie skarżąca nie zlecała przejazdu, skoro to ona jest właścicielką pojazdu, a jednocześnie właścicielką przewożonego ładunku. Czyli osobą odpowiedzialną za wykonywanie przewozu. Osoba wykonująca czynności związane z przewozem drogowym jest zobowiązana do działań organizacyjnych gwarantujących bezpieczeństwo innym użytkownikom dróg – uznał sąd. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: II SA/Bk 72/20

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA