Obowiązki po przejęciu zakładu pracy: Układ zbiorowy pracy podąża za pracownikiem

Po przejęciu zakładu pracy obowiązkiem nowego pracodawcy może być przestrzeganie nie tylko postanowień układu zbiorowego pracy obowiązującego w dniu przejścia, ale także przepisów zmieniających albo zastępujących ten układ, nawet gdy nowy pracodawca nie jest stroną układu.

Publikacja: 25.05.2017 07:20

Obowiązki po przejęciu zakładu pracy: Układ zbiorowy pracy podąża za pracownikiem

Foto: www.sxc.hu

Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 27 kwietnia 2017 r. w sprawach połączonych Asklepios Kliniken Langen-Seligenstadt GmbH przeciwko Ivanowi Felji oraz Asklepios Diensteleistungsgesellschaft mbH przeciwko Vittorii Graf (C-680/15 oraz C-681/15).

W tej sprawie oboje pracownicy byli zatrudnieni w szpitalu publicznym. Ivan Felja wykonywał tam pracę dozorcy/ogrodnika, a Vittoria Graf była zatrudniona w charakterze pomocy pielęgniarskiej. Pracownicy byli objęci układem zbiorowym pracy. Ich umowy o pracę zawierały tzw. klauzulę dynamiczną, zgodnie z którą ich stosunek pracy jest regulowany przez federalny układ zbiorowy, a w przyszłości przez układy zbiorowe, które będą go uzupełniały, zmieniały lub zastępowały.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara