Związki zawodowe i strajki dla zleceniobiorców - negatywne opinie pracodawców

Pracodawcy bardzo źle ocenili nowelizację, która da zleceniobiorcom prawo do zakładania związków i strajków.

Aktualizacja: 18.05.2016 10:18 Publikacja: 18.05.2016 07:50

Związki zawodowe i strajki dla zleceniobiorców - negatywne opinie pracodawców

Foto: 123RF

Pracodawcy RP, konfederacja Lewiatan, BCC i Związek Rzemiosła Polskiego uzgodniły wspólne stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o związkach zawodowych.

Zagrożone filary prawa

Wynika z niego, że pracodawcy uznają konieczność realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 1/13) i przyznania prawa tworzenia związków zawodowych oraz wstępowania do nich na przykładosobom zatrudnionym na kontraktach cywilnoprawnych.

– Problem w tym, że projekt nowelizacji przewiduje naszym zdaniem niedopuszczalne rozwiązania – tłumaczy dr Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP. – Zakłada bowiem rezygnację w przepisach ze słowa „pracodawca" i wprowadzenia pojęcia „podmiot zatrudniający". Jest to nie tylko niezgodne z art. 59 konstytucji, ale też narusza filary prawa. Taka nowelizacja przepisów to prawdziwa rewolucja i demontaż prawa pracy – podkreśla.

Przedstawiciele biznesu postulują, by rozszerzyć definicję pracodawcy zawartą w art. 3 kodeksu pracy, tak żeby dotyczyła ona podmiotów zatrudniających pracowników nie tylko na etatach, ale także na kontraktach cywilnoprawnych. Dzięki temu nie trzeba by zmieniać wielu innych regulacji określających uprawnienia pracodawcy w stosunku do związków zawodowych.

Zbyt szeroko

Przedsiębiorcy są też zaskoczeni bardzo szerokim zakresem dodatkowych zmian, jakie pojawiły się w projekcie. Wyliczyli, że nowelizacja łącznie przewiduje aż 34 modyfikacje teraz obowiązujących przepisów, z czego większość wykracza daleko poza wdrożenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego nakazującego włączenie niepracowników do ruchu związkowego.

Najbardziej kontrowersyjny ich zdaniem jest zapis przewidujący, że każdy zatrudniony na umowie cywilnoprawnej z co najmniej sześciomiesięcznym stażem pracy może zyskać dodatkową ochronę przed zwolnieniem. Nowe przepisy przewidują bowiem w razie naruszenia zakazu wypowiedzenia lub rozwiązania umowy z osobą na kontrakcie chronioną przez związek zawodowy prawo do odszkodowania w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. W ten sposób może się okazać, że np. menedżerowie czy radcy prawni staną się nieusuwalni ze swoich posad.

Poza tym pracodawcy przyjęli, że obowiązek wypłacenia trzykrotności wynagrodzenia osobie, która np. w ogóle nie wykonała zawartej z nią umowy o dzieło, jest nie do przyjęcia. W związku z tym projektodawca powinien rozważyć ograniczenie tej szczególnej ochrony.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Opinia

Jacek Męcina, ekspert Konfederacji Lewiatan, przewodniczący zespołu ds. prawa pracy w Radzie Dialogu Społecznego

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny powinien ograniczyć się wyłącznie do realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego i kwestii, które zostały już uzgodnione wcześniej przez partnerów społecznych, dotyczących np. podniesienia progu reprezentatywności organizacji związkowych. Naszym zdaniem z tego projektu muszą zniknąć rozwiązania przewidujące rozciągnięcie na zleceniobiorców prawa do płatnego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na wykonanie doraźnej czynności związkowej. Nadanie takich kosztownych uprawnień kolejnej grupie zatrudnionych powinno być przedmiotem oddzielnych negocjacji ze związkami zawodowymi albo powinna się tym zająć Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która już niebawem ma rozpocząć prace nad nowymi kodeksami.

Pracodawcy RP, konfederacja Lewiatan, BCC i Związek Rzemiosła Polskiego uzgodniły wspólne stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o związkach zawodowych.

Zagrożone filary prawa

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a