Przyszła likwidacja stanowiska pracy uzasadni zwolnienie pracownika

Stanowisko pracy może istnieć w dniu wręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę z powodu jego likwidacji. Może zniknąć ze struktur firmy dopiero w późniejszym, nieodległym czasie.

Publikacja: 17.05.2018 06:40

Przyszła likwidacja stanowiska pracy uzasadni zwolnienie pracownika

Foto: 123RF

Pracodawca, wypowiadając umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony, musi wskazać w swoim oświadczeniu przyczynę uzasadniającą tę decyzję. Podana przyczyna musi być rzeczywista, konkretna i określona w taki sposób, aby można było stwierdzić, jakich zdarzeń dotyczy. Ponadto, musi być ona rozsądna, by wykazać konieczność wypowiedzenia i nie może nasuwać wątpliwości, że jest pozorna lub dyskryminująca. Nie wolno jej wskazać w sposób ogólny i lakoniczny.

Jeśli pracownik odwoła się od wypowiedzenia umowy o pracę, sąd oceni zarówno prawdziwość, jak i prawidłowość (zgodność z prawem) podanej przyczyny.

Planowane zmiany

Pracodawcom często nasuwa się przy tym wątpliwość, czy przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę może być zdarzenie, które ma dopiero nastąpić?

Mając na uwadze orzecznictwo Sądu Najwyższego należy stwierdzić, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony uzasadnia nie tylko przyczyna istniejąca już w dacie dokonania wypowiedzenia, ale też taka, która jeszcze nie zaistniała, lecz jej wystąpienie w nieodległej przyszłości – np. w okresie wypowiedzenia lub bezpośrednio po jego upływie – jest pewne. Może to dotyczyć różnych okoliczności. Katalog takich przyczyn jest przy tym otwarty (por. wyrok Sądu Najwyższego: z 11 sierpnia 2016 r., II PK 246/15, z 15 września 2006 r., I PK 96/06). Taką przyczyną mogą być przede wszystkim zmiany organizacyjne pracodawcy i związana z tym likwidacja stanowiska pracy czy też likwidacja lub upadłość pracodawcy.

Likwidacja stanowiska

Likwidacja stanowiska pracy w ramach rzeczywistych zmian organizacyjnych uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. Decyzje co do przydatności i celowości utrzymywania danego stanowiska mieszczą się zaś w uprawnieniach pracodawcy i nie podlegają ocenie sądów pracy (por. wyrok SN z 23 maja 1997 r., I PKN 176/97). Oznacza to, że w razie sporu sąd nie jest uprawniony do oceny, czy zmiany struktury organizacyjnej były celowe i zasadne (por. wyrok SN z 27 listopada 1997 r., I PKN 401/97).

Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę spowodowane zmianami organizacyjnymi, likwidacją stanowiska pracy itp. nie musi zbiegać się w czasie z chwilą faktycznego ich przeprowadzenia. Istnienie stanowiska pracy w dniu wypowiedzenia umowy o pracę nie jest równoznaczne z brakiem rzeczywistej przyczyny, o ile w okresie wypowiedzenia lub w późniejszym, nieodległym czasie, stanowisko to zostaje faktycznie zlikwidowane w związku z tymi zmianami. Dopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia z pewnym wyprzedzeniem czasowym, np. w okresie przeprowadzanych zmian, a nie dopiero po ich zakończeniu (por. wyrok SN z 13 października 1999 r., I PKN 290/99).

Pracodawca może zatem wypowiedzieć umowę o pracę, powołując się na planowaną likwidację stanowiska pracy w ramach zmian organizacyjnych, jeśli faktycznie dojdzie do tej likwidacji w czasie nieodległym od daty wręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę.

Przykład

3 kwietnia 2018 r. pracodawca wydał zarządzenie w sprawie reorganizacji działu sprzedaży z przyczyn ekonomicznych, polegającej na likwidacji trzech stanowisk pracy. Likwidacja, zgodnie z zarządzeniem pracodawcy, nastąpi w sierpniu 2018 r. Wszyscy pracownicy tego działu są zatrudnieni od 4 lat na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca planuje do końca kwietnia 2018 r. wręczyć trzem pracownikom wypowiedzenia umów o pracę.

Mimo że faktyczna likwidacja stanowisk pracy nastąpi dopiero w sierpniu 2018 r., pracodawca wypowiadając umowy o pracę w kwietniu 2018 r., mógł wskazać jako przyczynę wypowiedzenia likwidację danego stanowiska pracy w związku ze zmianami organizacyjnymi działu sprzedaży.

Nie jest wystarczającym działaniem wskazanie przez pracodawcę likwidacji stanowiska pracy jako przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę, jeśli jest to czynność pozorna i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Będzie tak, gdy np. po upływie okresu wypowiedzenia i rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę, pracodawca zatrudnia inną osobę w celu wykonywania przez nią tych samych czynności, które wykonywała zwolniona osoba.

— Natalia Ożóg

Natalia Ożóg

radca prawny, wspólnik w AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu

Podobnie rzecz się ma w przypadku likwidacji pracodawcy. Istnieje możliwość wypowiadania umów o pracę w trakcie jej trwania, a nie dopiero po zlikwidowaniu firmy. Uzasadnieniem wypowiedzenia może być sam fakt zarządzenia likwidacji. Pracodawca może wypowiedzieć umowę, powołując się na likwidację zakładu pracy, mimo że ta nastąpi np. za trzy lub cztery miesiące. Jeżeli pracodawca zostanie już zlikwidowany, to nie ma podmiotu, który mógłby rozwiązać umowy z pracownikami (por. wyrok SN z 10 września 1998 r., I PKN 310/98, wyrok SN z 25 września 2008 r., II PK 44/08). W razie likwidacji pracodawcy nie mają zastosowania przepisy szczególne dotyczące ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę (art. 411 k.p.).

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego