Przy zmianie pracy niewykluczony krótszy urlop wypoczynkowy

Gdy w trakcie roku kalendarzowego etatowiec odchodzi z jednej firmy do drugiej, ma prawo wziąć urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia u dwóch pracodawców.

Publikacja: 14.05.2016 13:30

Przy zmianie pracy niewykluczony krótszy urlop wypoczynkowy

Foto: 123RF

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Jego wymiar zależy od stażu pracy pracownika i wynosi odpowiednio:

- 20 dni dla zatrudnionych krócej niż 10 lat,

- 26 dni dla zatrudnionych co najmniej 10 lat.

Podstawowe zasady, o których muszą pamiętać i pracownik, i kadrowa, dotyczą tego, że:

- każdy miesiąc kalendarzowy to 1/12 wymiaru urlopu,

- niepełny miesiąc przy liczeniu urlopu zaokrągla się do pełnego miesiąca.

Z firmy do firmy

Zazwyczaj każdy zatrudniony dobrze wie, ile ma dni wakacji. Problemy z ich liczeniem pojawiają się dopiero wtedy, gdy etatowiec zmienia pracę lub jest w niej długo nieobecny. Gdy w trakcie roku kalendarzowego przechodzi do innej firmy, ma prawo wykorzystać urlop proporcjonalnie u tych dwóch pracodawców. Będzie to liczone odpowiednio do okresu przepracowanego w ciągu roku u starego pracodawcy i odpowiednio u nowego. Przy czym u nowego zależy to od okresu zaangażowania w tej firmie. Jeżeli więc umowa opiewa do końca tego roku kalendarzowego, będzie to proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca tego roku. Jeżeli zaś angaż jest krótszy niż do końca roku, urlop zostanie policzony proporcjonalnie do okresu etatowego zaangażowania.

Przykład 1.

Pracownik ma 26 dni urlopu wypoczynkowego. 30 lipca za porozumieniem stron rozwiązał umowę o pracę i już od 1 sierpnia zatrudnił się w nowej firmie na czas nieokreślony. W nowym miejscu przysługują mu wakacje proporcjonalnie, a u starego pracodawcy też będzie je miał, ale liczone jako 7/12 z 26 dni. Po zaokrągleniu będzie to 16 dni u poprzednika i 5/12 w nowym zakładzie, czyli 10 dni. Choć z zaokrąglenia wychodziłoby 11 dni, to łączny wymiar urlopu nie może przekraczać tego, co maksymalnie gwarantuje kodeks pracy.

Przykład 2.

Ten sam pracownik zatrudnił się w nowej firmie, ale na czas określony (trzy miesiące), czyli do 30 października. U nowego pracodawcy należy mu się urlop w wymiarze 3/12 z 26 dni. Po zaokrągleniu daje to siedem dni wakacji.

Nic ponad

Oczywiście urlop proporcjonalny nie należy się, gdy pracownik wybrał całe należne wakacje u jednego dotychczasowego pracodawcy lub wykorzystał u niego urlop w wyższym wymiarze, niż mu przysługiwał za przepracowany okres. Co do zasady nie można udzielić urlopu w wyższym wymiarze niż ten, do jakiego pracownik ma prawo w roku kalendarzowym.

A czy może się zdarzyć, że pracownik w ogóle nie dostanie należnego urlopu? Tak. Niewykluczone, że jego urlop się obniży, czyli nie otrzyma należnych 26 lub 20 dni, choć ma odpowiedni, wymagany okres pracy.

Mniej po długiej absencji

Kodeks pracy przewiduje sytuacje, w których pracodawca, u którego pracownik jest zatrudniony, ma prawo obniżyć wymiar należnych mu wakacji. Zgodnie z art. 155 [2] § 2 k.p. urlop proporcjonalnie obniża się, gdy etatowiec ma przerwę w pracy w roku kalendarzowym i następnie powraca do niej. Dotyczy to:

- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,

- urlopu bezpłatnego,

- odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,

- tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.

Co do zasady stanie się tak, gdy absencja trwała dłużej niż 30 dni, a pracownik nabył prawo do urlopu przed jej rozpoczęciem. Tylko przy takiej przerwie zmniejsza się czas trwania wolnego w roku kalendarzowym.

Przykład 3.

Pracownik był nieobecny w firmie od marca z powodu długiej choroby i późniejszej rehabilitacji. Łącznie nie pojawiał się w pracy przez 90 dni. Po powrocie do niej od razu wystąpił o urlop bezpłatny od 2 do 30 czerwca. Gdy wrócił do pracy z tego urlopu, poprosił o wypoczynkowy na 26 dni. Jeśli przed chorobą pracownik nie wybrał części urlopu wypoczynkowego, pracodawca może mu go udzielić na pełne 26 dni. Jego długa choroba nie wpływa na wymiar wakacji, a urlop bezpłatny trwał tylko 29 dni.

Przykład 4.

Pracownik korzystał z dwumiesięcznego urlopu bezpłatnego w maju i czerwcu. Ma prawo do 26-dniowego urlopu wypoczynkowego. Tym samym jego wakacje po powrocie z urlopu bezpłatnego zostaną obniżone zgodnie z zasadą 2/12 z 26 dni wypoczynku (pięć dni), tj. o czas przebywania na urlopie bezpłatnym.

Po opiece

Obecnie kodeks pracy nie przewiduje już obniżenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy pracownik wraca do firmy po trwającym co najmniej miesiąc urlopie wychowawczym. Dotyczy to jednak tych, którzy nabyli prawo do urlopu w roku kalendarzowym i w tym samym roku poszli na urlop wychowawczy.

Przykład 5.

Pracownik, któremu w danym roku przysługuje 26 dni wakacji, był na urlopie wychowawczym od 1 marca i powrócił do pracy 1 listopada tego samego roku. W tym roku tej osobie przysługuje pełne 26 dni urlopu wypoczynkowego.

Inaczej będzie z wakacjami tego, kto wraca z opieki nad dzieckiem w następnym roku.

Przykład 6.

Pracownik z przykładu 5 wraca do pracy dopiero w kwietniu następnego roku. W roku, w którym poszedł na urlop wychowawczy, urlop wypoczynkowy należy mu się w całości (26 dni). Natomiast w roku, w którym wrócił do pracy z opieki, wakacje zostaną proporcjonalnie pomniejszone do okresu pozostałego do końca roku kalendarzowego, tj. 9/12 z 26 dni, czyli po zaokrągleniu 20 dni.

Co podwyższy wakacje

Staż pracy to ogólny okres zaangażowania etatowego. Wlicza się do niego wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.

Do stażu pracy wlicza się też okresy pobierania nauki, np. szkoły wyższej to osiem lat, szkoła policealna – sześć lat, liceum ogólnokształcące – cztery lata.

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.

Jego wymiar zależy od stażu pracy pracownika i wynosi odpowiednio:

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego