fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wolne za święto tylko do końca okresu rozliczeniowego

Adobe Stock
Rozliczenia pracy w święto w postaci dni wolnych nie można przenieść na kolejny okres rozliczeniowy czasu pracy nawet za zgodą pracownika.

- Część pracowników pracowała zarówno 1, jak i 3 maja. Okres rozliczeniowy czasu pracy kończy się z końcem maja. Czy na ich wniosek możemy oddać im dni wolne za tę pracę w czerwcu? – pyta czytelniczka.

Nie, wolne w zamian za pracę w dniu świątecznym powinno zostać wyznaczone do końca okresu rozliczeniowego.

Według art. 15111 kodeksu pracy pracownikowi, który wykonywał pracę w święto, pracodawca ma obowiązek zapewnić inny dzień wolny od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego, w którym występuje to święto. Wolne za pracę w święto nie musi przypadać w sąsiedztwie tego święta. Można również wolne dni z tego tytułu kumulować. Nie może jednak nastąpić przeniesienie tego rozliczenia na następny okres rozliczeniowy czasu pracy. Z końcem okresu rozliczeniowego zamyka się niejako możliwość oddania dni wolnych. Wniosek pracownika niczego tu nie zmieni.

Czytaj także:

Pensja i dzień wolny za pracę w święto

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA