fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sygnalista w firmie: zgłoszenie nieprawidłowości nie naruszy pracowniczego obowiązku lojalności

Adobe Stock
Stosunek zatrudnienia nie może ograniczać wolności słowa, zakazując sprzeciwiania się zachowaniom pracodawcy, które są niezgodne z prawem. Zgłoszenie nieprawidłowości nie naruszy pracowniczego obowiązku lojalności.

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika zakreślonym przez kodeks pracy jest dbanie o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Nazywa się go pracowniczym obowiązkiem lojalności.

Implementacja tzw. dyrektywy o ochronie sygnalistów stawia pod znakiem zapytania zasadność tej regulacji. Czy pracownik może być lojalny w stosunku do pracodawcy i jednocześnie informować organy publiczne o jego przewinieniach? Jak należy rozumieć obowiązek lojalności w relacji do dyrektywy o ochronie sygnalistów? Czy obowiązek lojalności pracowniczej będzie miał rację bytu po wprowadzeniu przepisów dotyczących sygnalistów?

Czytaj także:

Sygnalista to nie donosiciel

Istota powinności

Na początku jedynie pokrótce należy zakreślić istotę pracowniczego obowiązku lojalności wyrażonego w art. 100 § 2 pkt 4 kodeksu pracy. Judykatura stoi na stanowisku, wedle którego „powinności okr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA