Od lipca więcej niepełnosprawnych z dopłatą do pensji

Uzyskanie przez pracownika orzeczenia o niepełnosprawności w trakcie zatrudnienia nie będzie już przeszkodą do uzyskania dofinansowania jego wynagrodzenia. W niektórych przypadkach na taką osobę nie trzeba już będzie wykazywać tzw. efektu zachęty.

Publikacja: 05.05.2016 08:40

Od lipca więcej niepełnosprawnych z dopłatą do pensji

Foto: www.sxc.hu

Jednym z warunków uzyskania refundacji wynagrodzenia niepełnosprawnego pracownika z PFRON jest spełnienie tzw. efektu zachęty. Na podstawie nowelizacji ustawy o rehabilitacji (...) pracodawca będzie mógł od lipca 2016 r. uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia także na tych pracowników, którzy uzyskali niepełnosprawność w trakcie zatrudnienia w przedsiębiorstwie.

Dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, które stanowi pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 TFUE, jest udzielane od 1 stycznia 2015 r. zgodnie z rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014 r. z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (DzU UE L 187 z 26 czerwca 2014 r. str. 1). Przepisy krajowe regulują najważniejsze zasady przyznawania refundacji w art. 26a-26c ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.; dalej: ustawa o rehabilitacji).

Pozostało 86% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawnicy
Awans prokuratora szykanowanego za Ziobry i Święczkowskiego
Prawo karne
Prokuratura przeszukała dom Zbigniewa Ziobry. "Okien nie wybijano"
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe