Brak dobrego kontaktu z pracownikiem wystarczy, aby go zwolnić

Rozwiązanie umowy z pracownikiem może być zasadne także wtedy, gdy ten poprawnie i terminowo wykonuje swoje obowiązki. W szczególności, gdy przełożonemu trudno jest złapać z nim dobry kontakt i wspólny język.

Aktualizacja: 29.04.2018 13:24 Publikacja: 29.04.2018 07:00

Brak dobrego kontaktu z pracownikiem wystarczy, aby go zwolnić

Foto: 123RF

Przyjazna atmosfera w pracy ma ogromny wpływ na właściwe funkcjonowanie firmy. Niedopasowanie charakterologiczne często utrudnia współpracę, a czasami nawet całkowicie ją paraliżuje. W szczególności, jeżeli ta układa się kiepsko nie tylko w relacjach pomiędzy współpracownikami, ale i w kontaktach z pracodawcą. Niekiedy nie ma wyjścia i trzeba się rozstać. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy pod względem merytorycznym praca podwładnego jest bez zarzutu.

Jasne oczekiwania

W takiej sytuacji, przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwiązaniu umowy, warto przeprowadzić rozmowę naprawczą, w której szef jasno przedstawi swoje oczekiwania co do postawy i sposobu bycia podwładnego. A to dlatego, że zatrudniony powinien być świadomy konkretnych wymogów pracodawcy.

Oczekiwania zatrudniającego co do umiejętności współpracy z przełożonym i współpracownikami nie powinny stanowić kryterium oceny pracy pracownika, jeżeli ten nie został o nich poinformowany (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 10 listopada 1998 r., I PKN 428/98).

Precyzja przede wszystkim

Przy wypowiedzeniu umowy zawartej na czas nieokreślony pojawia się obowiązek wskazania przyczyn rozstania. Z przepisów nie wynika, które powody są wystarczające, a które nie. Pracodawca ma więc w tym zakresie duże pole manewru. Aby jednak wypowiedzenie było zasadne, przyczyny muszą spełniać określone kryteria. Przede wszystkim powinny być precyzyjne, konkretne i prawdziwe. Tych wymogów nie spełniają ogólne sformułowania czy puste frazesy. Dla zasadności wypowiedzenia szef powinien jasno wskazać i opisać sytuacje, które zadecydowały o wypowiedzeniu angażu, i to w taki sposób, który będzie dla zwalnianego zrozumiały.

Wieczny malkontent

Okoliczności nawet luźno związane ze sposobem wykonywania pracy, w tym i te dotyczące samej osoby pracownika, np. jego cechy charakteru, sposób bycia, mogą uzasadniać rozwiązanie z nim umowy.

Przykład

Zatrudniony wykonuje wprawdzie swoje obowiązki, jednak robi to niechętnie, manifestując przy tym swoje niezadowolenie i narzekając na rodzaj powierzonych zadań. Niekiedy zbyt emocjonalnie reaguje na uwagi współpracowników, biorąc wszystko do siebie. Czasami wprowadza niepotrzebne napięcie w relacjach, stresując się drobiazgami. To wszystko przekłada się na napięcie w całym zespole. Aby uniknąć nieprzyjemnego kontaktu z malkontentem, szef jest zmuszony zlecać część jego zadań do wykonania innym, mniej „problematycznym" pracownikom. Pracodawca nie ma obowiązku utrzymywania tego stanu rzeczy. Może podjąć decyzję o rozstaniu.

Zgoda w zespole

Kształtowanie właściwej atmosfery i dobrych relacji w pracy oraz budowanie sprawnie komunikującego się zespołu to zadania przełożonego. Trudno przyjąć, aby miał on obowiązek zatrudniania pracownika, który utrudnia ich realizację.

Przykład

Jeden z podwładnych bardzo często krytykuje swoich przełożonych i innych współpracowników. Lubi podważać słuszność postępowania innych. Praca w zespole przychodzi mu z trudem. Nie widzi siebie w roli jednego z jego ogniw. Uważa, że jego wizja jest zawsze słuszna. Z tych względów niektórzy unikają współpracy z nim przy zlecanych projektach. Nie sprzyja to efektywnemu zarządzaniu pracą komórki organizacyjnej. Wszystko to może uzasadniać zakończenie współpracy.

Potwierdza to orzecznictwo, zgodnie z którym brak entuzjazmu i aprobaty decyzji przełożonego może być przyczyną utraty szansy porozumienia pomiędzy stronami oraz utraty zaufania do pracownika. Te okoliczności, podobnie jak brak umiejętności pracy w zespole, mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy (zob. wyrok SN z 23 września 2004 r., I PK 487/03 i z 15 kwietnia 1999 r., I PKN 14/99).

Zwykły sposób zakończenia współpracy

Nie można zapominać o tym, że wypowiedzenie umowy o pracę nie jest nadzwyczajnym trybem rozstania. Nie wymaga zaistnienia doniosłych okoliczności (zob. wyrok SN z 4 grudnia 1997 r., I PKN 419/97). Zachowania pracownika nie muszą powodować szkód po stronie pracodawcy, być przez niego zawinione czy też niezgodne z prawem. Szef ma bowiem prawo do swobodnego kształtowania polityki kadrowej w zakładzie pracy w sposób, który zapewni najlepsze i najefektywniejsze wykonywanie zlecanych zadań (por. wyrok SN z 20 stycznia 2014 r., II PK 116/13).

Nie oznacza to oczywiście przyzwolenia na podejmowanie dowolnych i arbitralnych decyzji. Przykładowo, pracodawca nie może twierdzić, że nie będzie pracować z kobietami, generalizując, że są one zbyt emocjonalne. Tego typu postępowanie będzie uznane za dyskryminujące, a wypowiedzenie umowy – za sprzeczne z prawem.

—Marta Rogocz jest prawnikiem w Zawirska Gąsior – radcowie prawni i adwokaci

Zdaniem autorki

dr Patrycja Zawirska, radca prawny, partner w Zawirska Gąsior – radcowie prawni i adwokaci

Prowadzenie właściwej polityki kadrowej jest trudnym zadaniem. Nie chodzi w nim tylko o znalezienie i utrzymanie dobrych merytorycznie pracowników. Bardzo istotne jest również charakterologiczne dopasowanie zespołu. Przyjazna i życzliwa atmosfera pracy przekłada się na lepsze wyniki. Skoro tak, nie można oczekiwać od przedsiębiorców, że będą kontynuować współpracę z osobą, z którą obcowanie jest trudne, uciążliwe lub frustrujące. Warto więc wiedzieć, że pod warunkiem spełnienia nielicznych wymogów formalnych, możliwe jest zakończenie przez szefa takiej niekomfortowej relacji zawodowej.

Przyjazna atmosfera w pracy ma ogromny wpływ na właściwe funkcjonowanie firmy. Niedopasowanie charakterologiczne często utrudnia współpracę, a czasami nawet całkowicie ją paraliżuje. W szczególności, jeżeli ta układa się kiepsko nie tylko w relacjach pomiędzy współpracownikami, ale i w kontaktach z pracodawcą. Niekiedy nie ma wyjścia i trzeba się rozstać. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy pod względem merytorycznym praca podwładnego jest bez zarzutu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe