fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Żona pozbawiła męża stanowiska, i to zgodnie z prawem - wyrok SN

Adobe Stock
Pracownik uczelni starał się o posadę opiekuna projektu, w którym jego żona była kierownikiem. Dziekan odrzucił jego kandydaturę, choć żona obiecała, że w razie wybrania go na to stanowisko zrezygnuje ze swojego.

Sąd Najwyższy zajął się ostatnio żądaniem 3 tys. zł odszkodowania za dyskryminację od jednego z uniwersytetów w środkowej Polsce, w związku z przegraną jego pracownika w konkursie na obsadę stanowiska opiekuna projektu. W konkursie wystartowało dwóch kandydatów, jednak jeden z nich został odrzucony przez dziekana w związku z tym, że jego żona była kierownikiem tego projektu. Dziekan, podejmując taką decyzję, uwzględnił, że zgodnie z art. 118 ust. 7 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym z 2005 r. na uczelni nie może powstać stosunek bezpośredniej podległości służbowej między małżonkami. Ustawa ta w 2018 r. została zastąpiona nowym prawem, które w art. 118 także przewiduje zakaz podległości służbowej między małżonkami zatrudnionymi na uczelni. Wyrok SN zachowuje więc swoją aktualność.

Pracownik, żądając odszkodowania, powołał się na oświadczenie swojej żony, która w czasie trwania konkursu zadeklarowała rezygnację ze stanowiska po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA