Kadry

Premia za drugie dziecko i lepsza piecza zastępcza najmłodszych

Fotolia.com
Ministerstwo Rodziny chce, by rodzice szybciej decydowali się na drugie dziecko, i proponuje dodatkowe 3 miesiące urlopu rodzicielskiego. Dodatkowe uprawnienia zyskają też osoby adoptujące starsze dzieci.

Dodatkowe 3 miesiące 100 proc. płatnego urlopu będzie przysługiwało jeśli rodzice zdecydują się na kolejne dziecko przed upływem 24 miesięcy od narodzin poprzedniego. Tacy rodzice będą mogli też liczyć na preferencje podczas rekrutacji do żłobka i przedszkola.

– Wcześniejsza decyzja o kolejnym dziecku niesie oczywiście dla matek pewne trudy. Ma też jednak wiele zalet. Te dzieci łatwiej się razem wychowuje, są w kontakcie, bawią się razem. To mniejszy problem ze zwolnieniami lekarskimi - powiedziała minister Rafalska.

Konferencja na której padły te zapowiedzi dotyczyła jednak zmian w pieczy zastępczej. Ich celem jest lepsza praca z rodziną, rozwój rodzinnej pieczy zastępczej, mniejsza liczba zagranicznych adopcji i szybsze usamodzielnienie się wychowanków. Zgodnie z danymi resortu przebywa w niej dziś 76 proc. dzieci, podczas gdy w pieczy instytucjonalnej – 24 proc.

Resort chce jednak, by również do pieczy zastępczej trafiało dużo mniej dzieci, niż to się dzieje dzisiaj. – Gdy dziecko trafi do pieczy zastępczej, automatycznie rodzinie zostanie przydzielony asystent rodziny, który przez intensywną pracę z rodziną ma doprowadzić do jak najszybszego powrotu dziecka – zapowiedziała minister Rafalska. I dodała, że resort planuje stworzyć rejestr centralny miejsc w pieczy zastępczej, dzięki któremu sąd rodzinny będzie miał informację o wolnych miejscach na terenie całej Polski. Dziś sąd ma wgląd tylko w dane z powiatu.

– Przedmiotem naszej największej troski są dzieci poniżej siódmego roku życia – mówiła minister rodziny.

Zaproponowana została także nowelizacja Kodeksu pracy która daje rodzicowi adopcyjnemu prawo do urlopu na warunkach macierzyńskiego przysposabia dziecko do 7 roku życia. Ministerstwo proponuje przyznanie tego uprawnienia (do 5 lub 10 tygodni urlopu) osobom przysposabiającym starsze niż 7 letnie dzieci.

etap legislacyjny: konsultacje międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL