fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wypadek pracownika w domu: wiara na słowo nie wystarczy

Adobe Stock
Na oględziny miejsca wypadku, którym jest mieszkanie pracownika, musi on wyrazić zgodę. Jeżeli jednak odmówi, może to skutkować nieuznaniem zdarzenia za wypadek przy pracy.

Podstawą do ustalenia prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadku przy pracy są ustalenia i wnioski zawarte w zatwierdzonym protokole powypadkowym. Ich dokonanie może być znacznie utrudnione w razie wypadku przy pracy zdalnej, zwłaszcza gdy pracownik odmówi pracodawcy wejścia do domu i przeprowadzenia oględzin.

Oględziny miejsca wypadku mogą mieć zasadnicze znaczenie dla oceny, czy dane zdarzenie stanowi wypadek przy pracy. Pozwalają też uzyskać pełniejszy obraz okoliczności zdarzenia i skonfrontować je z wyjaśnieniami pracownika. Pracownik powinien zatem liczyć się z konsekwencjami utrudnienia ustalenia przyczyn i okoliczności zdarzenia w postaci nieuznania go za wypadek przy pracy.

Czytaj też: Koronawirus: wypadek przy pracy zdalnej

Odpowiedzialność pracodawcy za warunki pracy

Pracodawca odpowiada za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownika niezależnie od miejsca świadczenia przez niego obowiązków – czyli zaró...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA