Kto może sprzedawać na festynie odbywającym się w święto

Na imprezie masowej odbywającej się w święto sprzedawać mogą tylko pracownicy zatrudnieni w podmiotach zorganizowanych wyłącznie na potrzeby tej imprezy. W okolicznych placówkach handlowych może pracować jedynie właściciel.

Publikacja: 13.04.2019 11:30

Kto może sprzedawać na festynie odbywającym się w święto

Foto: Fotorzepa, Marcin Łobaczewski

- Prowadzę sklep spożywczo-przemysłowy w mieście, w którym co roku jest organizowana na ulicach starego miasta impreza masowa. Czy w niedzielę objętą zakazem handlu mogę otworzyć prowadzoną na rynku starego miasta placówkę handlową oraz powierzyć pracę zatrudnionym pracownikom? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 5 ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (DzU poz. 305), w niedziele i święta w placówkach handlowych zakazane są:

1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,

2) powierzanie pracownikom lub zatrudnionym wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem.

Ustawa ma zastosowanie do pracowników, pracowników tymczasowych, a także innych osób fizycznych wykonujących pracę na podstawie umów prawa cywilnego na zasadach odpłatności u przedsiębiorcy prowadzącego zarobkową działalność handlową.

Czytaj także: Ograniczenia handlu w niedziele - Sejm wstrzymuje prace

Wyjątki od zakazu

Odpowiadając na pytanie czytelnika, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 11 przywołanej ustawy, zakaz handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także zakaz powierzania pracownikom w takie dni wykonywania pracy oraz wykonywania czynności związanych z handlem w takich placówkach, nie obowiązuje w placówkach handlowych:

- organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych,

- które są zlokalizowane w halach targowych.

Rodzaj placówki

Wydaje się, że przepisy ustawy jednoznacznie przesądzają, że mogą to być jedynie placówki handlowe organizowane wyłącznie na takie potrzeby – a więc funkcjonujące tylko w czasie trwania festynu, jarmarku, imprezy okolicznościowej, tematycznej lub sportowo-rekreacyjnej – które nie prowadzą handlu poza tymi wydarzeniami. Nie jest zatem możliwe, aby funkcjonująca stale placówka handlowa korzystała z wyłączenia wskazanego w art. 6 ust. 1 pkt 11 ustawy, powołując się na fakt uczestnictwa w imprezie okolicznościowej, festynie czy np. jarmarku.

Za ladą właściciel

W dniach objętych zakazem handlu przedsiębiorca będący osobą fizyczną może prowadzić handel osobiście we własnym imieniu i na własny rachunek. Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy członków rodziny. Okazjonalna i nieodpłatna pomoc rodziny nie narusza w takim przypadku przepisów ustawy. Osoby te nie mogą jednak być pracownikami lub zatrudnionymi u takiego przedsiębiorcy i wykonywać odpłatnej pracy w inne dni tygodnia.

Autor jest nadinspektorem pracy –Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego