fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Zwolnienia lekarskie: ZUS przeszkoli pracodawców jak kontrolować podwładnych na L4

123RF
ZUS przeszkoli właścicieli małych i średnich firm z kontroli zwolnień lekarskich.

W 2018 roku  lekarze wystawili blisko 20 mln zwolnień, a Polacy spędzili na nich 243 692 552 dni. Biorąc pod uwagę, że aktywnych zawodowo jest ok. 17 mln osób oznacza to, że średnio Polak chorował przez 14,3 dni w ciągu roku. Koszty zwolnień  sięgają 18,5 mld zł, z czego 37,5 proc. (6,9 mld zł) ponieśli pracodawcy. To o 570 mln więcej niż rok wcześniej.

ZUS podejrzewa, że nie wszystkie absencje z powodu choroby były uzasadnione. Tylko w 2018 roku ZUS przeprowadził 496,3 tys. kontroli osób mających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydał 32,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 31,2 mln zł.

Czytaj też:

Zakład przypomina pracodawcom, że także oni, jako płatnicy składek, mają prawo kontrolować zwolnienia. Chce ich w tym wspomóc.

W tym celu pracownicy ZUS przeprowadzą szkolenia w formie warsztatów dla przedstawicieli płatników składek. Jedno z nich zostanie przeprowadzone już 10 kwietnia podczas posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć udział w warsztacie powinni zarejestrować się na stronie www.rzecznikmsp.gov.pl.

Ważne: uprawnienia do sprawdzenia, jak pracownik czy zleceniobiorca wykorzystuje zwolnienie lekarskie, mają pracodawcy zgłaszający do ubezpieczeń więcej niż 20 osób. Mniejsze firmy o przeprowadzenie takiej kontroli mogą się zwracać do ZUS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA