fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Okres wypowiedzenia umowy terminowej dłuższy dopiero w sierpniu

?Robert Stępień, ?prawnik, kancelaria Raczkowski Paruch
materiały prasowe
Jeśli umowa terminowa zostanie wypowiedziana przed upływem sześciu miesięcy, licząc od dnia wejścia w życie nowych przepisów, a więc najpóźniej do 21 sierpnia 2016 r., zastosowanie znajdzie dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

Jestem w trakcie składania wypowiedzenia. Jednak w świetle nowych przepisów zmienia się rzekomo czas trwania wypowiedzenia. Czy na pewno? Umowę mam na pięć lat, przepracowałem 3,5 roku, przy czym dwa lata od ostatniego aneksu ze zmianą stanowiska. Pracodawca nie chce mnie puścić przed okresem trzech miesięcy. Czy ma do tego prawo? Jeszcze dwa miesiące temu miałbym dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Czy moją sytuację zmienia fakt, że na nowym aneksie pracuję dopiero dwa lata? – pyta czytelnik.

W pierwszej kolejności ustalenia wymaga to, czy umowę o pracę w ogóle można wypowiedzieć. Zależy to od tego, czy została w niej zawarta stosowna klauzula, dopuszczająca jej wcześniejsze rozwiązanie za wypowiedzeniem.

Jeżeli w umowie nie ma takiej klauzuli, nie można jej wypowiedzieć ani za dwutygodniowym, ani za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

Jeżeli natomiast taka klauzula była zawarta w umowie, można ją rozwiązać za wypowiedzeniem. W takim przypadku zastosowanie znajdzie okres wypowiedzenia ustalony zgodnie z nowymi zasadami, a więc uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy.

Ponieważ jednak jest to umowa trwająca w dniu wejścia w życie znowelizowanych przepisów (a więc zawarta przed ich wejściem w życie), uwzględnia się wyłącznie staż pracy przypadający po wejściu w życie tych przepisów, a więc po 22 lutego 2016 r. Pomija się natomiast wcześniejszy okres zatrudnienia. W konsekwencji, jeżeli umowa zostanie wypowiedziana przed upływem sześciu miesięcy, licząc od dnia wejścia w życie nowych przepisów, a więc najpóźniej do 21 sierpnia 2016 r., zastosowanie znajdzie dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Jeżeli natomiast zostałaby wypowiedziana po tej dacie, stosowałoby się miesięczny okres wypowiedzenia. Nie ma natomiast podstawy, aby stosować w tym przypadku trzymiesięczny okres wypowiedzenia i uwzględniać staż pracy przypadający przed 22 lutego 2016 r.

Fakt zmiany stanowiska pracy (na mocy aneksu) nie ma żadnego wpływu na powyższe.

Robert Stępień, prawnik, kancelaria Raczkowski Paruch

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA