Dłuższe wypowiedzenie nie zwiększy odszkodowania

Nawet jeżeli umowa o pracę przewiduje dłuższy niż ustawowy okres wypowiedzenia, odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia tej umowy przysługuje w wysokości wynagrodzenia za ustawowy okres wypowiedzenia, maksymalnie za trzy miesiące. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy strony wyraźnie zastrzegły w umowie, że odszkodowanie będzie przysługiwało w wysokości pensji za wydłużony okres wypowiedzenia.

Publikacja: 05.04.2016 06:40

Dłuższe wypowiedzenie nie zwiększy odszkodowania

Foto: 123RF

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 5 listopada 2015 r. (III PK 26/15).

Stan faktyczny

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W umowie przewidziano sześciomiesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca rozwiązał z nim umowę za wypowiedzeniem z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracownik odwołał się do sądu i wniósł o zasądzenie odszkodowania w wysokości odpowiadającej sześciomiesięcznej pensji, tj. za sześciomiesięczny, wydłużony okres wypowiedzenia.

Rozstrzygnięcia sądów

Sąd I instancji uznał roszczenie pracownika za usprawiedliwione co do zasady. Ocenił, że pracodawca, wypowiadając umowę, dopuścił się naruszeń, wskazując jako przyczynę likwidację stanowiska, która nie miała miejsca. Mając to na uwadze, zasądził odszkodowanie, jednak w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia (a więc w wysokości wynagrodzenia za ustawowy okres wypowiedzenia).

Sąd II instancji podtrzymał wyrok. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

SN podzielił stanowisko sądów I i II instancji. Uznał, że nie ma podstaw do personalizowania wysokości odszkodowania w zależności od długości umownie ustalonego okresu wypowiedzenia.

Zdaniem eksperta

Sławomir Paruch, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch

Zgodnie z art. 47

1

k.p. odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę może zostać zasądzone w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, jednak nie niższej niż za okres wypowiedzenia. Pojawiła się jednak wątpliwość, jakie odszkodowanie przysługuje w przypadku, gdy umowa przewiduje dłuższy okres wypowiedzenia niż wskazany przez kodeks pracy.

W komentowanym orzeczeniu SN zajął stanowisko, że pracownikowi będzie wówczas przysługiwało odszkodowanie w granicach ustawowego okresu wypowiedzenia. Taki sam pogląd był prezentowany już wcześniej w orzecznictwie (np. wyrok SN z 7 grudnia 2011 r., II PK 76/11). Zgodnie z tym poglądem granice wysokości odszkodowania zostały określone w art. 47

1

k.p. w taki sposób, że przysługuje ono w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy, gdzie odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznej pensji jest maksymalną wysokością możliwą do uzyskania na podstawie tego przepisu. Druga część przepisu, zgodnie z którą odszkodowanie przysługuje w wysokości „nie niższej niż za okres wypowiedzenia", ma natomiast na celu wyłącznie wykluczenie takich sytuacji, że odszkodowanie byłoby zasądzane w wysokości mieszczącej się w granicach określonych w tym przepisie (tj. w wysokości wynagrodzenia za okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy), ale niższej niż za okres wypowiedzenia. Jeżeli natomiast okres wypowiedzenia jest dłuższy niż trzy miesiące, odszkodowanie przysługuje w maksymalnej wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy strony, wydłużając w umowie długość okresu wypowiedzenia, wyraźnie zastrzegły, że odszkodowanie będzie przysługiwało w większej wysokości, odpowiadającej wydłużonemu okresowi wypowiedzenia. W braku takiego zastrzeżenia maksymalne odszkodowanie może być zasądzone w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia (nawet jeżeli pracownika obowiązuje sześciomiesięczny okres wypowiedzenia).

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 5 listopada 2015 r. (III PK 26/15).

Stan faktyczny

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego