fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

BHP: Zagrożenia na stanowisku pracy trzeba dokładnie opisać

123rf
Ocena ryzyka zawodowego należy do podstawowych obowiązków pracodawcy, który powinien zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

W odniesieniu do oceny ryzyka zawodowego pamiętać należy, że jest ona niezbędnym elementem pozostającym w związku z zatrudnieniem pracownika. Przewidziana została w art. 226 kodeksu pracy. W środowisku pracy mogą występować czynniki wpływające na bezpieczeństwo osób, a także wiele innych zagrożeń pozostających w związku z pracą, które mogą być powiązane ze sposobem jej wykonywania lub umiejscowione w samym środowisku (otoczeniu) pracy. Dokonanie oceny ryzyka zawodowego pomaga je ujawnić, opisać i przewidzieć ich następstwa. Generalnie jej dokonanie ma służyć maksymalnemu zabezpieczeniu zdrowia i życia pracowników, a także poprawić warunki wykonywania pracy.

W kodeksie pracy (k.p.) nie znajdziemy wyjaśnienia pojęcia oceny ryzyka zawodowego. Omówienie tego pojęcia odnaleźć można natomiast w Polskich Normach czy rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 r. (DzU n...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA