Zasady zmiany pierwotnej opinii o zwolnieniu działacza związku z etatu

Aby zmienić pierwotną opinię o zwolnieniu działacza związku z etatu, jej odwołanie musi dojść do pracodawcy wcześniej lub najpóźniej z chwilą dotarcia do niego uchwały o akceptacji rozstania.

Publikacja: 24.03.2016 01:00

Zasady zmiany pierwotnej opinii o zwolnieniu działacza związku z etatu

Foto: www.sxc.hu

Szereg (bardzo długi, zdaniem wielu zbyt długi) przepisów obejmuje szczególną ochroną trwałości stosunku pracy niektórych pracowników. Wśród nich do najliczniej reprezentowanych należą działacze związkowi, społeczni inspektorzy pracy, członkowie rad pracowników, pracownice w ciąży, radni. A niezależnie od tego ponad 40 innych kategorii pracowników. Według szacunków MPiPS w 2014 r. ze szczególnych gwarancji korzystało ok. 1 mln pracowników.

Za aprobatą

Czasami ta ochrona przyjmuje postać obowiązku uprzedniego uzyskania zgody jakiegoś podmiotu (np. zarządu związku) na wypowiedzenie i/lub rozwiązanie umowy o pracę. Tego np. wymaga art. 32 ust. 1 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 1881, dalej ustawa o zz). Bywa, choć raczej wyjątkowo, że uprawniony organ taką akceptację wyraża. Dotyczy to najczęściej sytuacji, kiedy zachowania, których dopuszcza lub dopuścił się pracownik, są tak wysoce naganne, że odmowa zgody na jego zwolnienie kłóciłaby się z elementarnym poczuciem sprawiedliwości, żeby nie powiedzieć – przyzwoitości.

W jednej z takich sytuacji zarząd zakładowej organizacji związkowej, działając pod presją opinii załogi, przystał na rozwiązanie umowy z chronionym działaczem. Chodziło o zwolnienie go w trybie dyscyplinarnym (art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy). Pismo wyrażające zgodę doręczono pracodawcy. Jednak z jakichś sobie tylko wiadomych powodów zarząd związku zmienił zdanie. Uznał, że nie powinien aprobować zwolnienia pracownika, i wysłał do pracodawcy pismo odwołujące wcześniejszą akceptację.

Które pismo pierwsze

Powstaje w związku z tym pytanie, czy zgoda na rozwiązanie lub wypowiedzenie umowy o pracę może być skutecznie cofnięta. A jeżeli tak, to jakimi zasadami należy się kierować?

Zarówno doktryna, jak i orzecznictwo (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2014 r., II PK 38/14) zgodnie przyjmują, że złożona pracodawcy zgoda zarządu związku na rozwiązanie bądź wypowiedzenie umowy o pracę jest niczym innym jak oświadczeniem woli. Do jego składania i odwoływania stosuje się wymogi z art. 61 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p.

W praktyce oznacza to, że skuteczne odwołanie zgody może nastąpić tylko wcześniej lub najpóźniej z chwilą dojścia do pracodawcy uchwały o wyrażeniu zgody. Jeżeli zatem w tym przykładzie zarząd związku rano podjął uchwałę wyrażającą zgodę na rozwiązanie angażu i informuje o tym pracodawcę, a tego samego dnia odwołuje ją, tyle że już po doręczeniu zgody na rozstanie, to takie odwołanie nie będzie skuteczne. Zgodnie z prawem pracodawca będzie mógł rozwiązać z podwładnym umowę o pracę.

Bez okazania uchwały

Pozostaje jeszcze do wyjaśnienia, jaką formę powinna mieć zgoda zarządu związku lub jej odwołanie. Jedno jest

niewątpliwe, z mocy ustawy (art. 32 ust. 1 ustawy o zz) organem właściwym do wyrażenia zgody bądź jej odmowy jest zarząd związku. Zważywszy na to, że na ogół zarządy te są ciałami kolegialnymi, taki organ musi podjąć stosowną uchwałę. Składając pracodawcy oświadczenie o wyrażeniu zgody bądź odmowie na zwolnienie działacza, zarząd związku nie musi doręczać tekstu uchwały.

W orzecznictwie za prawidłową uznaje się praktykę polegającą na poinformowaniu przez zarząd związku, że danego dnia podjął uchwałę o określonej treści.

Na marginesie warto zaznaczyć, że aby zgoda zarządu związku otworzyła pracodawcy drogę do rozwiązania bądź wypowiedzenia angażu z chronionym pracownikiem, musi być, po pierwsze, wyraźna i jednoznaczna (a nie domniemana), a po drugie, bezwarunkowa.

Nie było taką zgodą stanowisko, z jakim się raz spotkałem, w którym zarząd związku, odpowiadając na wniosek pracodawcy, podzielił jego ocenę, że pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. To o wiele za mało, aby takie stanowisko uznać za wyrażenie akceptacji na zwolnienie z etatu.

Grzegorz Orłowski, radca prawny w spółce z o.o. Orłowski, Patulski, Walczak

Szereg (bardzo długi, zdaniem wielu zbyt długi) przepisów obejmuje szczególną ochroną trwałości stosunku pracy niektórych pracowników. Wśród nich do najliczniej reprezentowanych należą działacze związkowi, społeczni inspektorzy pracy, członkowie rad pracowników, pracownice w ciąży, radni. A niezależnie od tego ponad 40 innych kategorii pracowników. Według szacunków MPiPS w 2014 r. ze szczególnych gwarancji korzystało ok. 1 mln pracowników.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów