Zagwarantowanie możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnionym było tematem wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich do przewodniczących trzech największych central związkowych. W odpowiedzi na wystąpienie RPO przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność" Piotr Duda poinformował RPO m.in., że w myśl Statutu NSZZ „Solidarność" jego członkami mogą być już obecnie osoby czerpiące środki utrzymania z pracy wykonywanej na innej podstawie prawnej niż stosunek pracy. NSZZ „Solidarność" uznaje wolność koalicji związkowej wszystkich osób pracujących za jedno z podstawowych praw człowieka.

Piotr Duda poinformował także, że NSZZ „Solidarność" od lat zabiega o zmiany legislacyjne, które gwarantowałyby niezbywalne prawo do zrzeszania się.  W  lipca 2011 r. związek złożył skargę do Komitetu Wolności Związkowych Międzynarodowej Organizacji Pracy. W marcu 2012 r. Komitet zwrócił się do polskiego rządu o podjęcie niezbędnych kroków w celu zapewnienia wszystkim osobom zatrudnionym, bez jakiegokolwiek rozróżnienia, łącznie z osobami samozatrudnionymi oraz zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych, prawa tworzenia i przystępowania, wedle swego wyboru, do organizacji związkowych.  Trybunał Konstytucyjny w wyroku w sprawie K 1/13 potwierdził stanowisko Międzynarodowej Organizacji Pracy.

- 10 marca 2015 r. NSZZ „Solidarność" zwrócił się w tej sprawie do Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Niestety, do tej pory nie podjęto prac nad odpowiednim dostosowaniem obowiązujących regulacji prawnych dotyczących wolności związkowych - napisał Piotr Duda.

Jak poinformował, w dniach 10-24 marca 2016 r. odbywa się 26. Sesja Rady Administracyjnej MOP na której powinna zostać rozpatrzona skarga NSZZ „Solidarność" z 14 stycznia 2015 r. (przypadek 3.111) dotycząca ograniczanego w Polsce prawa do strajku. NSZZ „Solidarność" wskazuje w niej m.in. na problem strony sporu zbiorowego. Dla osób na umowach cywilnoprawnych stroną sporu zbiorowego nie może być bowiem pracodawca - jak wskazuje się w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

- Ewentualne pozytywne rekomendacje MOP w kwestiach wskazanych w skardze, podobnie jak w przypadku skargi z 2011 r., mogą mieć ogromne znaczenie dla zakresu wprowadzanych zmian dotyczących praw osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych - twierdzi przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność".