fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Koronawirus: wkrótce zmiany w przepisach o badaniach lekarskich pracowników

Adobe Stock
Do końca marca ma dojść do zmiany przepisów dotyczących medycyny pracy - dowiedział się Business Insider Polska.

Zgodnie z prawem,  każdy pracownik zatrudniany lub zatrudniony na podstawie umowy o pracę, musi przechodzić wstępne albo okresowe badania lekarskie. Art. 229 § 4 kodeksu pracy zabrania dopuszczania do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

Epidemia koronawirusa powoduje, że pracodawcy nie mogą dopuścić do pracy nowych osób, a także tych, które chcą do pracy wrócić po długiej chorobie. Nie wiadomo też, co ma  zrobić pracodawca, gdy w trakcie zatrudnienia powstaje konieczność skierowania pracownika na badania okresowe z powodu upływu terminu ich ważności. Jak pisaliśmy w "Rzeczpospolitej", pracodawcy muszą wydawać skierowania na badania okresowe, ale zatrudnieni mogą je wykonać dopiero, gdy minie zagrożenie.

W  związku z takimi trudnościami ministerstwa zdrowia oraz pracy pracują nad nowelizacją przepisów.

"W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem COVID-19 Ministerstwo Zdrowia podjęło prace legislacyjne we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad czasowym ograniczeniem obowiązku wykonywania badań profilaktycznych wynikających z przepisów art. 229 § 2 zdanie pierwsze i § 4 – 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. 2019 r. poz. 1040, 1043 i 1495).

Proponowane zmiany w zakresie realizacji obowiązków pracodawcy i pracownika dotyczących badań profilaktycznych będą dotyczyć badań, które powinny być przeprowadzone po dniu 7 marca 2020 r." - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Jak ustalił Business Insider Polska, do nowelizacji przepisów może dojść w ostatnim tygodniu marca. Do tego czasu Państwowa Inspekcja Pracy działa na mocy obowiązującego prawa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA