Chroniony sam zdecyduje, czy chce etat, czy emeryturę

Od października 2017 r. nie zmieni się zasada, że do nabycia prawa do emerytury konieczne będzie rozwiązanie umowy z dotychczasowym pracodawcą przynajmniej na jeden dzień.

Aktualizacja: 19.03.2017 07:22 Publikacja: 18.03.2017 23:01

Chroniony sam zdecyduje, czy chce etat, czy emeryturę

Foto: 123RF

W myśl przepisów ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2017 r., poz. 38), poczynając od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił w przypadku kobiet 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65 lat. Pierwszymi osobami, które będą mogły zakończyć aktywność zawodową w tym wieku, będą kobiety urodzone w 1957 r. oraz mężczyźni z rocznika 1952.

Zmiana przepisów ustawy emerytalnej od 1 października 2017 r. obejmie jednak więcej kwestii.

Dłuższa ochrona

Pracownicy, którzy 1 października 2017 r. będą objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z art. 39 kodeksu pracy oraz osoby, które byłyby objęte taką ochroną, gdyby w tym dniu pozostawały w stosunku pracy, od tego dnia będą korzystać z ochrony stosunku pracy. Ochrona będzie trwała do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego – 62 lata dla kobiet i 67 lat dla mężczyzn.

Osoby te, po obniżeniu wieku od 1 października 2017 r., będą zatem nadal objęte ochroną przedemerytalną, aż do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego. Oznacza to, że w praktyce będą mogły korzystać z ochrony przedemerytalnej dłużej niż do ukończenia 60 lat w przypadku kobiety czy 65 lat – dla mężczyzny.

Pracownicy, którzy 1 października 2017 r. nie będą objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z art. 39 k.p., a wiek emerytalny wynoszący dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat osiągną przed upływem 4 lat licząc od 1 października 2017 r., będą podlegali ochronie stosunku pracy przez 4 lata począwszy od tej daty. Ochrona będzie trwała do upływu tego okresu, choćby miało to przypadać po osiągnięciu wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę.

Osoby, które w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej nie będą pracownikami, a które osiągną wiek emerytalny wynoszący dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat przed upływem 4 lat licząc od 1 października 2017 r., podlegać będą ochronie stosunku pracy wynikającej z art. 39 k.p. przez 4 lata poczynając od tej daty, nawet jeśli okres ten upływać będzie po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego.

Tak więc kobiety urodzone między 2 lipca 1959 r. a 1 października 1961 r. oraz mężczyźni urodzeni w okresie od 2 października 1954 r. do 1 października 1956 r., będą podlegać ochronie przed zwolnieniem od 1 października 2017 r. do 1 października 2021 r., nawet jeśli wcześniej osiągną nowy, obniżony wiek emerytalny.

Zakaz pracy

Pracownicy, którzy ukończą powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) będą mogli pracować i zarobkować bez ograniczeń dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą, na rzecz którego pracowali bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Likwidacja częściowych

Nowelizacja ustawy emerytalnej likwiduje emerytury częściowe. Zawiera jednocześnie przepis przejściowy.

Otóż przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury dla osoby, która miała ustalone prawo do emerytury częściowej, ZUS nie będzie uwzględniał kwot zwiększeń składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego, uzyskanych w wyniku waloryzacji kwartalnej, przeprowadzonej w celu obliczenia emerytury częściowej.

W przypadku osoby, która pobrała emeryturę częściową lub emeryturę na podstawie przepisów art. 46, 50, 50a, 50e, 184 ustawy emerytalnej lub art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, podstawę obliczenia emerytury ZUS pomniejszy o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Świadczenie minimalne

Przywrócone zostaną zasady nabywania prawa do minimalnej emerytury sprzed 2013 r. Kobiety, chcąc nabyć prawo do niej w wieku 60 lat, będą musiały udokumentować 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych (2 lata mniej niż obecnie). Natomiast mężczyźni nadal będą musieli udokumentować 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

Emerytura z urzędu

Po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat przez osobę, która do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku pobierała okresową emeryturę kapitałową, ZUS obliczy emeryturę z FUS ponownie z urzędu – według nowych zasad. Do jej obliczenia przyjmie jednak średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku 65 lat, obowiązujące w dacie osiągnięcia tego wieku.

ZUS będzie wszczynał postępowanie z urzędu także wobec osób uprawnionych do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego po osiągnięciu przez kobietę 60 lat lub mężczyznę 65 lat.

Ustalając podstawę obliczenia emerytury z urzędu ZUS nie uwzględni kwot zwiększeń składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego, uzyskanych w wyniku waloryzacji kwartalnej, przeprowadzonej w celu obliczenia dotychczas przysługującej emerytury z FUS.

Emerytura z FUS nie będzie mogła być niższa od kwoty odpowiadającej wysokości emerytury z FUS i okresowej emerytury kapitałowej przysługującej w dniu poprzedzającym osiągnięcie wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat.

Powyższe odnosi się odpowiednio do ustalenia wysokości emerytury z FUS dla osoby, której ustalono prawo do tej emerytury oraz do okresowej emerytury kapitałowej, a która do dnia poprzedzającego dzień osiągnięcia wieku emerytalnego wynoszącego 65 lat nie pobrała emerytury wskutek zawieszenia prawa do świadczenia.

Osoba, która obecnie ubiega się o jedno z wyżej wymienionych świadczeń, musi złożyć całą dokumentację do ZUS. Poczynając od 1 października 2017 r. nie będzie potrzeby jej dodatkowego uzupełniania.

Renty inwalidzkie

Przy ustalaniu prawa do emerytury na podstawie art. 27 i 28 osoby urodzonej przed 1 stycznia 1949 r., która utraciła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługującej z FUS z powodu odzyskania zdolności do pracy, ZUS uwzględni również okresy pobierania tej renty – jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe będą krótsze od okresu wymaganego do przyznania emerytury, w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego stażu.

Jeżeli osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy przez okres co najmniej ostatnich 5 lat poprzedzających dzień badania lekarskiego brakuje mniej niż 5 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, gdy lekarz orzecznik stwierdzi dalszą niezdolność do pracy, wyda orzeczenie o niezdolności do pracy na okres do dnia osiągnięcia tego wieku.

Tak więc osoby, które przez ostatnie 5 lat poprzedzające badania lekarskie otrzymywały świadczenie, a do obniżonego wieku emerytalnego będzie im brakować mniej niż 5 lat, otrzymają rentę do dnia osiągnięcia obniżonego wieku emerytalnego.

W myśl przepisów ustawy z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2017 r., poz. 38), poczynając od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił w przypadku kobiet 60 lat, a w przypadku mężczyzn – 65 lat. Pierwszymi osobami, które będą mogły zakończyć aktywność zawodową w tym wieku, będą kobiety urodzone w 1957 r. oraz mężczyźni z rocznika 1952.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona