Prywatność sygnalisty pod ochroną

Podmiot otrzymujący zgłoszenie o naruszeniach w organizacji nie powinien zbierać danych osobowych, które nie mają znaczenia dla rozpatrzenia sprawy. Do sygnalistów stosuje się przepisy RODO, nawet przy dopuszczeniu anonimów.

Publikacja: 17.03.2021 14:45

Ochrona sygnalistów

Ochrona sygnalistów

Foto: Adobe Stock

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii wprowadza szeroką ochronę sygnalistów (dalej: dyrektywa). Jak wskazuje w swoich motywach, osoby pracujące dla organizacji publicznej lub prywatnej lub utrzymujące kontakt z taką organizacją w związku ze swoją działalnością zawodową niejednokrotnie jako pierwsze dowiadują się o zagrożeniach lub szkodach dla interesu publicznego, do jakich dochodzi w tym kontekście. osoby takie, zgłaszając naruszenia prawa, działają jako „sygnaliści" i tym samym odgrywają kluczowa? role? w ujawnianiu naruszeń i zapobieganiu im oraz w ochronie dobra społecznego. Potencjalni sygnaliści często jednak rezygnują ze zgłaszania zastrzeżeń lub podejrzeń z obawy przed działaniami odwetowymi. W związku z tym w coraz większym stopniu uznaje się – zarówno na poziomie unijnym, jak i międzynarodowym – znaczenie zapewnienia zrównoważonej i skutecznej ochrony sygnalistów (motyw 1).

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a