fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ciężarna może powołać się na dyskryminację ze względu na płeć - wyrok ETPC

Ciężarna w pracy
Adobe Stock
Z niedawnego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika kuriozalny wniosek, że w jakiejkolwiek sprawie ciężarna może powołać się na dyskryminację ze względu na płeć, bo w stanie błogosławionym może być tylko kobieta.

Kristina Jurcic 17 listopada 2009 r. wykonała zabieg in vitro, nie znając, rzecz jasna, jego wyników. 27 listopada podpisała z pracodawcą umowę o pracę, a na początku grudnia 2009 r. wystąpiła do chorwackiego ZUS-u o objęcie ubezpieczeniem społecznym. 17 grudnia okazało się, że Kristina jest w ciąży, i to nawet bliźniaczej. Chorwacki ZUS odmówił jej świadczenia, uważając, że umowa o pracę była fikcyjna i jedynym jej celem było wyłudzenie świadczenia ubezpieczeniowego.

Wszystkie sądy chorwackie, łącznie z Trybunałem Konstytucyjnym, zaakceptowały to stanowisko. Sprzeciwił mu się chorwacki Ombudsman ds. Równości Płci (w Chorwacji jest taki urząd, co samo w sobie jest godne uwagi). Obudsman, zgodnie z regułami obowiązującymi przy ocenie dyskryminacji uznał, że władze zinterpretowały sytuację Kristiny w oparciu o założenie, że każda kobieta, która dokona zabiegu in vitro lub jest w ciąży, w rzeczywistości nie powinna zostać zatrudniona przez jakiegokolwiek pra...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA