Czy regulamin zfśs można wprowadzić w życie bez zgody związków zawodowych?

Pracodawca ustalił treść regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy może go wprowadzić w życie bez zgody związków zawodowych?

Publikacja: 16.03.2017 04:50

Czy regulamin zfśs można wprowadzić w życie bez zgody związków zawodowych?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Pracodawca, który tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, musi wydać stosowny regulamin po uzgodnieniu z działającymi u niego organizacjami związkowymi, chyba że nie przedstawią one wspólnego stanowiska w tym zakresie.

Negocjacje z organizacją

Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca określa w regulaminie funduszu zasady korzystania z jego środków oraz zasady przeznaczania go na poszczególne rodzaje działalności socjalnej.

Treść regulaminu musi uzgodnić ze związkami zawodowymi, jeśli działają one w zakładzie pracy. Tryb uzgodnień zależy od liczby działających organizacji związkowych.

Jeden partner do rozmów...

Pracodawca, u którego działa tylko jeden związek zawodowy, musi negocjować z jego przedstawicielami do momentu, aż zaakceptują oni treść regulaminu. Tylko wtedy pracodawca może wprowadzić regulamin w życie. Wynika to z faktu, iż ustawa o związkach zawodowych nakazuje pracodawcy „uzgodnić" treść regulaminu z organizacją związkową. Termin „uzgodnić" należy rozumieć jako osiągnięcie pełnego porozumienia co do treści regulaminu. Jeżeli takiego porozumienia nie ma, regulamin nie może zacząć obowiązywać.

...lub kilku

Pracodawca, u którego działają co najmniej dwie organizacje związkowe, musi przekazać im projekt regulaminu i czekać na ich wspólne stanowisko w tym zakresie. Przystępując do negocjacji nad treścią regulaminu, nie może pominąć żadnej organizacji. Jeśli jednak u pracodawcy działają organizacje związkowe, które są reprezentatywne w rozumieniu k.p., wystarczy by wspólne stanowisko przedstawiły wszystkie organizacje reprezentatywne.

Gdy organizacje związkowe przekażą w terminie wspólne stanowisko, to pracodawca, który chce wprowadzić regulamin funduszu w życie, musi prowadzić z nimi negocjacje do momentu, aż wyrażą zgodę na treść regulaminu.

Gdy organizacje związkowe nie przedstawią wspólnego stanowiska w terminie 30 dni, pracodawca może samodzielnie podjąć decyzję o wprowadzeniu regulaminu funduszu w życie, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk tych organizacji.

Paradoksalnie zatem pozycja pracodawcy, u którego działa kilka organizacji związkowych, może być korzystniejsza od tego, u którego działa tylko jeden związek.

Nowy twór w firmie

Przepisy nie określają, co się dzieje z regulaminem funduszu, gdy po jego wejściu w życie powstaje nowa organizacja związkowa. Problem ten rozstrzygnął Sąd Najwyższy. W wyroku z 6 stycznia 2010 r. (I PK 135/09) uznał, że sam fakt powstania nowej organizacji związkowej nie pozbawia znaczenia prawnego regulaminu prawidłowo uzgodnionego z działającymi organizacjami związkowymi. Regulamin jest więc ważny, a pracodawca nie ma obowiązku konsultować jego treści z nową organizacją.

Rozmowy z przedstawicielem

Pracodawca, u którego nie działają zakładowe organizacje związkowe, może wprowadzić w życie regulamin funduszu tylko, jeżeli jego treść uzgodni z przedstawicielem załogi. Przepisy nie wskazują, jak taki przedstawiciel ma być wyłoniony. W praktyce stosowane są dwa sposoby. Albo załoga na specjalnym zebraniu, bez żadnej procedury, wybiera przedstawiciela albo pracodawca organizuje formalne wybory.

Tomasz Sancewicz - radca prawny, Senior Associate CMS

Pracodawca, który tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, musi wydać stosowny regulamin po uzgodnieniu z działającymi u niego organizacjami związkowymi, chyba że nie przedstawią one wspólnego stanowiska w tym zakresie.

Negocjacje z organizacją

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego