fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Niedzielny zakaz handlu: sklepy mają problem z zaopatrzeniem

Adobe Stock
Ograniczenie handlu w niedzielę wprowadziło sporo zamieszania. Kłopot z nowymi przepisami mają przede wszystkim przedsiębiorcy. Muszą zadbać np. o odpowiednie zaopatrzenie sklepów na poniedziałek.

Tuż przed pierwszą niedzielą z zakazem handlu wątpliwości związanych z nowymi przepisami zaczęło przybywać. Pojawiały się pytania m.in. o to, kto może w ten dzień sprzedawać, a kto nie; jakie placówki mogą być czynne, a jakie nie. Firmy mają też problem z tym, jak zorganizować zaopatrzenie sklepów, które będą czekały na klientów od poniedziałku rano.

Wszystko przez jeden przepis, z którego jasno nie wynika, czy w niedzielę mogą pracować centra dystrybucji towarów. W miejscach tych się nie sprzedaje, ale przygotowuje produkty do handlu.

Na to, żeby centra dystrybucji pracowały w niedziele wolne od handlu, nie zgadza się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Innego zdania są przedsiębiorcy. Dla nich ten sam przepis nie przesądza, że w centrach dystrybucji nie można się przygotowywać do handlu, bo takie działanie to jednak nie sprzedaż. Należy nadmienić, że podczas prac nad tymi kontrowersyjnymi przepisami centra dystrybucji były enumeratywnie wymienione jako miejsca, w których w niedzielę nie można pracować. Z zapisu jednak zrezygnowano. Dlaczego tak się stało? Czy dlatego, że ktoś wyszedł z założenia, że przygotowanie do sprzedaży to nie handel? Teraz ta wiedza przedsiębiorcom w niczym nie pomoże. Pozostaje tylko jedna droga, jeśli przedsiębiorca zostanie ukarany za przygotowywanie w niedzielę towarów dla sklepów, będzie mógł z tym pójść do sądu administracyjnego, a ten rozstrzygnie, kto ma racje – biznes czy organ administracji. Jedno jest pewne: nie należy przygotowywać przepisów tak, żeby potem sądy musiały je prostować. ©?

Hipermarkety idą

na konfrontację z PIP >A13

W Monitorze Wolnej Przedsiębiorczości oceniamy gospodarcze działania rządu i pokazujemy bariery utrudniające funkcjonowanie firm. Dla czytelników, którzy na adres monitor@rp.pl napiszą, co ogranicza prowadzenie ich biznesu, mamy dwutygodniowy bezpłatny dostęp do e-wydania „Rzeczpospolitej". >Więcej rp.pl/monitor

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA