fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kadry

Opłaty za autostrady ponoszone przez pracowników nie są kosztem firmy

123RF
Opłaty za autostrady czy parkingi ponoszone przez pracowników w czasie podróży służbowych wynajętymi autami nie są w całości kosztem spółki.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o pełne prawo do kosztów w CIT.

Konkretnie chodziło o opłaty za przejazd autostradami, mostami, opłaty parkingowe. We wniosku o interpretację spółka tłumaczyła, że w trakcie podróży służbowych pracownicy korzystają z samochodów osobowych wynajmowanych od komercyjnych sieci wypożyczalni. Zapytała, czy wydatki na wynajem mogą być w całości zaliczane do jej kosztów podatkowych, bez uwzględnienia tzw. kilomerówki.

Fiskus odpowiedział, że nie. Wskazał na art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT. Przepis ten ogranicza prawo do kosztów używania na potrzeby działalności gospodarczej samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika. W ocenie urzędników wydatki z tytułu używania samochodu to wszelkie sumy wydane w związku z posługiwaniem się nim, także opłaty, o które pyta spółka.

Firma zaskarżyła interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie przyznał jej racji. Jego zdaniem limitowaniu, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT, podlegają wszelkie sumy wydane w związku z posługiwaniem się i korzystaniem z rzeczy, tj. o charakterze eksploatacyjnym.

Również NSA uznał, że opłaty, o które pyta spółka, to nie inne wydatki, ale koszty używania, do których ma zastosowanie kilometrówka. Ograniczenie to nie odnosi się jedynie do wydatków poniesionych na uzyskanie możliwości używania auta.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 3986/13

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA